Πέρασε από το “Σεραφείδειο” και πλησίασε την κορυφή! (video)

Ο Απόλλωνας Σμύρνης παίζοντας ανα διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, επικράτησε της ΑΕΚ Β’ με 2:0 στα Σπάτα και ανέβηκε στους 34 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Κηφισιά.

Την ανοδική του πορεία συνεχίζει ο Απόλλωνας Σμύρνης. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, επικράτησε στα Σπάτα της ΑΕΚ Β’ με 2:0 και μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο Κηφισιά στους 3 βαθμούς. Σκόρερ της αναμέτρησης οι Μωραΐτης και Καρίμ.

Ανοικτό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τουε ρυθμό. Στο 11′ έγινε η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους. Ο Κορομηλάς δοκίμασε τα πόδια του έξω από την περιοχή, αλλά ο Κότσαρης απομάκρυνε κρατώντας το μηδέν. Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Περέιρα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μωραΐτης μέσα από την καρδιά της περιοχής της ΑΕΚ Β’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1:0. Στο 18′ η “ελαφρά ταξιαρχία” άγγιξε το 2:0 με τον Κουάδρα, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ. Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου, μέσα σε ένα λεπτό απείλησε δύο φορές. Πρώτα με τον Γερολέμου, με τον Κότσαρη να απομακρύνει με θεματική απόκρουση σε κόρνερ. Στην ίδια φάση, ο Λάτσι πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας σημείωσε και δεύτερο τέρμα. Ο Γερολέμου έκανε λανθασμένο γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Καρίμ ο οποίος είχε εύκολο έργο κάνοντας το 2:0, δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Στο 60′ η “Ένωση” προσπάθησε να μειώσει. Ο Γερολέμου έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά δεν απείλησε τον Κότσαρη. Στο 83′ η ομάδα του Οφρυδόπουλου έχασε καλή στιγμή με τον Ζίνι, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Κότσαρης και στο 90′ κράτησε το μηδέν, απαντώντας στην κεφαλιά του Λάτσι, πέφτοντας στην δεξιά γωνία του.

ΓΚΟΛ: 15′ Μωραΐτης, 47′ Καρίμ
Κίτρινες: 34′ Γερολέμου, 50 Χριστοφιλόπουλος