Πέρασε από το “Καυτανζόγλειο” ο ασταμάτητος Λεβαδειακός

Το σύνολο του Νίκου Νιόπλια επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 του Ηρακλή και πέτυχε την έκτη του συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα ματς, απολαμβάνοντας την κορυφή του Α’ Ομίλου της Super League 2. Νίκες για Ηλιούπολη και ΠΑΟΚ Β’ κόντρα σε Παναχαϊκή και Αναγέννηση Καρδίτσας αντίστοιχα.

Ο Λεβαδειακός είναι ασταμάτητος και με τη νίκη του με 1-0 κόντρα στον Ηρακλή στο “Καυτανζόγλειο” έφτασε τα έξι διαδοχικά τρίποντα στο πρωτάθλημα και δικαίως βρίσκεται στην κορυφή του Α’ Ομίλου της Super League 2. Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο ΠΑΟΚ Β’, που επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας. Για τον Β’ Όμιλο, η Ηλιούπολη ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας μετά την εντός έδρας νίκη της με 1-0 κόντρα στην Παναχαϊκή, που συνεχίζει να απογοητεύει.

Ηρακλής – Λεβαδειακός 0-1

Πίεζε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ηρακλής, αλλά δεν έφτανε σε τελική προσπάθεια. Ο Λεβαδειακός ανέβασε ρυθμό αλλά κάθε απειλή του έβρισκε πάνω σε “κυανόλευκο”. Ο Βιτλής στο 14′ έβγαλε σέντρα μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Κουντουριώτη πέρασε άουτ. Στο 25′ οι Βοιωτοί έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Ρομό μέσα από την μικρή περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σιούτας δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Γκροφ. Τα πολλά λάθη και το… βιαστικό ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες είχαν ως αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί χωρίς τέρματα, σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Ηρακλή. Υπέροχη κάθετη πάσα του Σίλβα στο 47′, έβγαλε τον Κουντουριώτη μόνο του μέσα στην μικρή περιοχή και εκείνος δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο “Γηραιός” έχασε πέναλτι στο 56′ και τρία λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Νίκα έπειτα από σέντρα του Βήχου. Δεν άλλαξε τίποτα στο ματς, οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν αντίδραση και έτσι οι Βοιωτοί συνεχίζουν μόνο με νίκες στο πρωτάθλημα.

ΓΚΟΛ: – / 59′ Νίκας

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Χρουσιέλ, Σιούτας, Γκμπενιόν, Βιτλής, Δοϊρανλής, Τόρες (65′ Ελευθεριάδης), Εμπό (73′ Τσουμάνης), Κουντουριώτης (78′ Λύγκας), Σίλβα (65′ Καπίγια), Κούστα.

Λεβαδειακός (Νίκος Νιόπλιας): Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Μπελμόντε, Ρομό, Νίκας, Μεχία, Πίρινεν, Γιαννιώτας, Λιάγκας, Συμελίδης.

Ηλιούπολη – Παναχαϊκή 1-0

Η Παναχαϊκή έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης! Ο κατά συνθήκη σέντερ φορ των Πατρινών, Ντε Ολιβέιρα, σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, ο Περιστερίδης βρήκε λίγο την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι, σώζοντας την εστία του! Λίγα πράγματα στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 20 λεπτά. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Άντο ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0 για την ομάδα του στο 23′. Οι Πατρινοί δεν έβγαλαν αντίδραση και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Ηλιούπολη μπροστά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά το δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Τσαφταρίδης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 47′ και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή με τον Αποτολόπουλο στο 54′ που βρέθηκε τετ α τετ με τον Περιστερίδη, αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ και έσωσε την ομάδα του. Οι Πατρινοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν βρήκαν το γκολ, με την Ηλιούπολη να αντέχει παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα και να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη. Χωρίς νίκη παραμένουν οι “κοκκινόμαυροι” στο πρωτάθλημα.

ΓΚΟΛ: 23′ Άντο (πεν.) / –
ΚΟΚΚΙΝΗ: 47′ Τσαφταρίδης / –
ΔΟΚΑΡΙ: – / 6′ Ντε Ολιβέιρα

Ηλιούπολη (Νίκος Παντέλης): Περιστερίδης, Τσαφταρίδης, Φουρλάνος, Ντέντλερ, Ασίγκμπα, Γκοτσούλιας, Παντελίδης (75′ Ράμος), Μπαρμπάρο (90+3′ Μπουσάι), Φρίμπονγκ (51′ Τοπάλ), Άντο (46′ Μπαστακός), Βασιλούδης (90+3′ Ράντοβατς).

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Κούτσιας (58′ Αλίμπε), Τόσκα (85′ Ζέκοφ), Καραγιάννης, Κυρσανίδης (58′ Μούλντερ), Γκανσιέρ (74′ Τραορέ), Μπάρετ, Λοτίν, Αποστολόπουλος (74′ Γρηγορόπουλος), Ντε Ολιβέιρα, Μασούρας.

ΠΑΟΚ Β’ – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β’ στο 2ο λεπτό με τον Γκορντεζιάνι, ο οποίος σούταρε με το αριστερό μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Τσέλιος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ! Στο 13′ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βρακά πέρασε άουτ, ενώ στο 18′ οι “ασπρόμαυροι” άγγιξαν το γκολ. Ο Γκούμας πλάσαρε από κοντά τον Τσέλιο, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια ο Σταμόπουλος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 20′. Ανάποδη κεφαλιά του Γκορντεζιάνι μετά από εκτέλεση φάουλ του Βρακά από πλάγια θέση, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία της Αναγέννησης Καρδίτσας. Ο ΠΑΟΚ Β’ ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και στο 37′ έκανε το 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκορντεζιάνι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους “ασπρόμαυρους” να προηγούνται με 1-0, με το σκορ να αδικεί ξεκάθαρα τους ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου Αλεξιάδη βάσει των ευκαιριών που δημιούργησαν.

Με ευκαιρία για την Αναγέννηση Καρδίτσας ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Μοναστηρλή να μπλοκάρει το σουτ του Μπούζα στο 56′. Στο 66′ ο ΠΑΟΚ Β’ έκανε το 2-0. Αντεπίθεση με τους Βρακά και Γκορντεζιάνι, ο δεύτερος πάσαρε στον Ρούμνιαντσεφ που από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δικαίως έφτασαν στη νίκη, που τους φέρνει στην 3η θέση της βαθμολογίας.

ΓΚΟΛ: 37′ Γκορντεζιάνι (πεν.), 66′ Ρούμνιαντσεφ / –
ΔΟΚΑΡΙ: 18′ Γκούμας / –

ΠΑΟΚ Β’ (Αλέξανδρος Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Τασιούρας, Κιτσάκης, Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής, Τσοπούρογλου, Γκούμας (58′ Ρουμνιάτσεβ), Βρακάς (88′ Κουλούρης), Δαρέλας (58′ Γρόσδης), Γκορντεζιάνι.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σταμόπουλος, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Τομάσεβιτς, Κέρθι, Κοζορώνης, Μπούζας (70′ Ξύδας), Αθανασιάδης (70′ Βερνάρδος), Κονίλιο.