Πέρασε από την Κρήτη ο ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” συνέχισε νικηφόρα της υποχρέωσης του για το πρωτάθλημα επικρατώντας με 1-0 της ΑΟ ΡΕΑΣ.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στη Women’s Football League ο ΠΑΟΚ , επικρατώντας στη Κρήτη του ΑΟ ΡΕΑ με 0-1, στο πλαίσιο της 3ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική ενδεκάδα τις: Νίχαους, Γκούνη, Αχμέντοβα, Μήτκου, Γιαννακά, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Γιοβάνη, Καλέση, Μπασούρη και Χέλμβαλ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Δικέφαλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, και τη μπάλα διαρκώς στα πόδια του, προσπαθώντας να βρει τις διόδους προς το αντίπαλο τέρμα, έχοντας, ακόμα έναν, αντίπαλο ο οποίος αμυνόταν μαζικά.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 16ο λεπτό με σουτ του Χαλατσογιάννη λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο ήρθε μετά από κλέψιμο της Καλέση ψηλά.

Προσπαθώντας να βρει τους χώρους, ο Δικέφαλος έβρισκε επιθέσεις κυρίως από τα πλάγια, ενώ έφερε την μπάλα και από τον άξονα, θέλοντας να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις.

Σ’ ένα κλειστό πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη «λευκή» ισοπαλία, 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με διαρκή κυκλοφορία της μπάλας, πίεση ψηλά, και όμορφες συνεργασίες.

Στο 54ο λεπτό, η Γιαννακά απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, ενώ το ίδιο έκανε και η Μήτκου στο 65ο και 70ο λεπτό.

Ο Θαλής Θεοδωρίδης ρίσκαρε περισσότερο, περνώντας την Παπαδοπούλου στην επίθεση, θέλοντας να… γεμίσει την αντίπαλη περιοχή με όσες περισσότερες παίκτριες γίνεται.

Τον… γόρδιο δεσμό έλυσε η Γκούνη στο 78ο λεπτό, η οποία, μετά από κόρνερ της Μήτκου, είχε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή, και με όμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το 0-1.

Στα επόμενα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος έκανε άψογη διαχείριση του προβαδίσματος, κυκλοφορώντας με άνεση την μπάλα, και ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ, το οποίο θα έκανε τη… ζωή του ακόμα ευκολότερη. Αυτό μπορεί να μην ήρθε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ πήρε ακόμα ένα πολύτιμο τρίποντο, κερδίζοντας στο Ρέθυμνο με 0-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θαλή Θεοδωρίδη, την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου και ώρα 15:00, εντός έδρας, απέναντι στον Βόλο 2004, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νίχαους, Γκούνη, Αχμέντοβα, Μήτκου, Γιαννακά, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη (94′ Αργυρίου), Γιοβάνη (46′ Κοσκερίδου), Καλέση (59′ Παπαδοπούλου), Μπασούρη (46′ Ακίντα), Χέλμβαλ (90′ Καλιεντζίδου).