Πέρασε από τη Θεσπρωτία η Βέροια

H αυλαία της τέταρτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας άνοιξε το Σάββατο 8/10, με τη “Βασίλισσα του βορρά” να επικρατεί 2-1 του Θεσπρωτού, πανηγυρίζοντας την πρόκριση.

Η Βέροια ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα κόντρα στον Θεσπρωτό για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας 2-1 με γκολ του Φασίδη και εύστοχο πέναλτι του Μπουόλι.

Η “Βασίλισσα”, ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και μάλιστα απείλησε από το πρώτο λεπτό με τον Φασίδη. Στο 32ο λεπτό, ο 26χρονος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με σουτ μέσα από την περιοχή ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Η Βέροια έκανε εύκολα το 2-0 στο 37ο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπουόλι. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον Θεσπρωτό να προσπαθεί να βρει το γκολ και να απειλεί τη “Βασίλισσα”.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με την κεφαλιά του Μπονίντα, αγχώνοντας για λίγα λεπτά τους “φιλοξενούμενους”, που διατήρησαν το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν την πρόκριση στην πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα) : Παππάς Δ., Βαλέντε (64′ Τρομπούκης), Βασιλάκης, Γώγος (59′ Σεμερτζάκης), Ρίζος, Μίγγος, Διγκόζης (59′ Μαντζουρανάκης), Δρίτσας (59′ Μπίκας), Κωνσταντίνου, Λύγκας (66′ Μαρτίνες), Μπονίγια

Βέροια (Κώστας Ανυφαντάκης) : Παπαδόπουλος, Ντουμάνης, Παπαχρήστος (76′ Μουχάλης), Περδίκης, Στίκας, Μπλέτσας, Ορφανίδης (76′ Κατσούκης), Φασίδης (67′ Ισαακίδης), Μπελεβώνης (53′ Μασούρας), Μπουκουβάλας, Μπουόλι.