Πέρασε από την… κόλαση του “Γεντί Κουλέ”

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήρε νίκη ιστορικού χαρακτήρα (2-0) του ΟΦΗ στην Κρήτη και πήρε τη δεύτερη διαδοχική εξ αυτών, στη δεύτερη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να πάρει τη νίκη επί του ΟΦΗ, ο οποίος έδειξε θέληση να κυνηγήσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα από το ματς. Οι “πράσινοι” έφτασαν πρώτοι τους 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα, έχοντας δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Αξιοσημείωτη στιγμή, ήταν το ντεμπούτο του 18χρονου Λεάντρο Φρόκου με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, αλλά και το γεγονός πως η εν λόγω νίκη αποτέλεσε την πρώτη μετά από επτά χρόνια για το “τριφύλλι” στο “Γεντί Κουλέ”.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν δίχως κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία, αλλά οι δύο ομάδες έβγαλαν ένταση στο παιχνίδι τους, με τον Παναθηναϊκό να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Στο 15′, οι “πράσινοι” έκαναν ωραίες εναλλαγές της μπάλας, ο Αϊτόρ έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε, οδεύοντας σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα. Ο Πέρεθ βρήκε με εξαιρετική πάσα τον Παλάσιος, ο οποίος έκανε μαγικό κοντρόλ και εξαιρετικό τελείωμα για το 1-0. Μετά το γκολ, το “τριφύλλι” είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στο 32′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σπόραρ να γυρίζει και να κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Στο 33′, όμως, ο Σλοβένος κατάφερε να χριστεί σκόρερ, μετά από σέντρα του Αϊτόρ. Εν συνεχεία, ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε την καλύτερη στιγμή του με τον Λάρσον, αλλά το σουτ που πραγματοποίησε πέρασε άουτ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 2-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Νίκου Νιόπλα άρχισε να διατηρεί την κατοχή της μπάλας, αλλά δίχως να τη μετουσιώσει σε κάποια ευκαιρία. Στο 57′, οι “πράσινοι” είχαν νέα ευκαιρία, καθώς βγήκαν στην αντεπίθεση με βαθιά μπαλιά προς τον Παλάσιος, ο οποίος προώθησε την μπάλα με το κεφάλι και εν συνεχεία σούταρε στα χέρια του Στέφενς. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, καθώς η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έριξε τους ρυθμούς της. Ο ΟΦΗ προσπαθούσε να απειλήσει με αξιώσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι Κρητικοί πατούσαν περισσότερο στο μισό του Παναθηναϊκού, πίεζαν στα 3/4 του γηπέδου και στο τέλος του αγώνα έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπουζούκη να στέλνει την μπάλα άουτ με σουτ που έκανε. Στην τελευταία φάση, πριν το σφύριγμα της λήξης, ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 3-0, καθώς έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Βέρμπιτς και Βαγιαννίδη. Το 2-0 διατηρήθηκε από τον Στέφενς και το “τριφύλλι” απέδρασε με το διπλό από την Κρήτη.

ΓΚΟΛ: 16′ Παλάσιος, 33′ Σπόραρ

Κίτρινες: 54′ Ντικό, 71′ Μαρινάκης / 51′ Κουρμπέλης

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Γιοχού (64′ Διαμαντής), Βούρος, Μαρινάκης, Γιαννούλης (46′ Μπουζούκης), Ντιουσέ, Μεγιάδο, Λάρσον, Νέιρα, Τοράρινσον (64′ Αποστολάκης), Τοράλ (68′ Στάικος)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (76′ Γκάνεα), Πέρεθ, Κουρμπέλης (68′ Βέρμπιτς), Τσέριν, Αϊτόρ (86′ Φρόκου), Παλάσιος (86′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ (76′ Ιωαννίδης)