Πεντάστερη Φούλαμ βύθισε τη Λέστερ!

Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και “ξέσπασε” στις “αλεπούδες”, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 5:3, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Premier League.

Μετά από τρεις σερί ήττες, η Φούλαμ κατάφερε να αντιδράσει και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα με εμφατικό τρόπο. Το σύνολο του Μάρκο Σίλβα επικράτησε εμφατικά με 5:3 της Λέστερ και τη βύθισε περαιτέρω βαθμολογικά, κρατώντας την κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, λίγες αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Οι “κότατζερς” άνοιξαν τον… χορό των γκολ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Γουίλιαν και στο 18′ κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Κάρλος Βινίσιους. Πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44′, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο σκορ με τον Κέρνεϊ.

Σχεδόν με το… καλησπέρα του δεύτερου ημιχρόνου (51′), ο Σκωτσέζος μεσοεπιθετικός χρίστηκε εκ νέου σκόρερ και διαμόρφωσε το 4:0 υπέρ της ομάδας του. Η Λέστερ, κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 59ο λεπτό με τον Μπαρνς, ενώ η Φούλαμ ανέβασε περαιτέρω τον δείκτη του σκορ, με τον Γουίλιαν να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70′. Στο 81′, οι “αλεπούδες” σημείωσαν ακόμη ένα γκολ, χάρη σε πέναλτι του Μάντισον, ενώ μείωσαν κι άλλο τη διαφορά, με τον Μπάρνς να κάνει το τελικό 5:3 στο 89′.

Έτσι, η Φούλαμ έφτασε τους 48 βαθμούς στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην 10η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Λέστερ παρέμεινε στους 30 πόντους, ισοβαθμώντας ακόμη και στη ζώνη του υποβιβασμού με της Λιντς και Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε της Premier League.//Τ.