Πάτησε τριάδα η Ατλέτικο!

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε λύγισε την Μπέτις στο “Μπενίτο Βιγιαμαρίν”, επικρατώντας με 2-1 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, σκαρφαλώνοντας παράλληλα στην τρίτη θέση της La Liga.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της σκληροτράχηλης Μπέτις, επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, χάρη στην “γκέλα” της Ρεάλ Σοσιεδάδ με τη Βαγιαδολίδ.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας. Οι “ροχιμπλάνκος” αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, ωστόσο τα πρώτα είκοσι λεπτά ολοκληρώθηκαν δίχως κάποια αξιοσημείωτη τελική. Στο 31′, οι Ανδαλουσιανοί πραγματοποίησαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Ενρίκε έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή του Όμπλακ, ωστόσο το σουτ πέρασε άουτ. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε αδυνατούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σίλβα, ενώ η Μπέτις απείλησε για ακόμη μία φορά στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν ο Γκουαρδάδο εκτέλεσε με ωραίο τρόπο το φάουλ και ο Όμπλακ αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ανδαλουσιανοί συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, θέλοντας να διατηρήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι “ροχιμπλάνκος” άρχισαν να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 49′. Το γκολ του Ενρίκε, όμως, ακυρώθηκε κατόπιν της χρήσης του VAR, ως οφσάιντ. Έξι λεπτά αργότερα, η Ατλέτικο προηγήθηκε με την πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία, χάρη σε γκολ του Γκριεζμάν. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το γκολ που σημείωσαν και έγειραν την κατοχή της μπάλας με το μέρος τους, αναζητώντας το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε πιο ασφαλές προβάδισμα. Στο 71′, ο Κούνια βρήκε ωραία τον Γκριεζμάν, ο οποίος δεν λάθεψε και νίκησε τον Σίλβα για το 2-0, πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με γκολ του Φεκίρ στο 84′. Δύο λεπτά αργότερα, η Μπέτις απείλησε ξανά με τον Ρουίμπαλ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Εν συνεχεία, οι “ροχιμπλάνκος” διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν σπουδαία νίκη με 2-1.

ΓΚΟΛ: 84′ Φεκίρ / 54′, 71′ Γκριεζμάν

Κίτρινες: 57′ Μορένο / 38′ Μολίνα, 57′ Μοράτα, 69′ Κοντόγκμπια

Μπέτις (Μάνουελ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Πεσέλα, Φελίπε, Μορένο, Σαμπαλί (75′ Ρουίμπαλ), Ροντρίγκεζ, Γκουαρδάδο (75′ Φεκίρ), Ενρίκε (65′ Χοακίν), Ρόδρι (65′ Κρουζ), Καρβάλιο, Ιγκλέσιας

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Χιμένες, Σάβιτς, Μολίνα, Μαντάβα, Κοντόγκμπια, Γουίτσελ, Κορέα (76′ Καράσκο), Νιγκέθ, Μοράτα, Γκριεζμάν (76′ Φέλιξ)