Πάτησε κορυφή η εκπληκτική Ουνιόν!

Η ομάδα του Ουρς Φίσερ συνεχίζει ακάθεκτη το αήττητο σερί της στο φετινό πρωτάθλημα της Bundesliga, καθώς επικράτησε με 1-0 της Κολωνίας εκτός έδρας, απολαμβάνοντας πλέον τη μοναξιά της κορυφής!

Η Κολωνία υποδέχθηκε την Ουνιόν στο “Ράιν Ενεργκί” για την έκτη αγωνιστική της Bundesliga. Η “σιδερένια” με τη νίκη απέναντι στους “τράγους” με 2-0 παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς. Από την άλλη οι γηπεδούχοι παραμένουν στην έβδομη θέση έχοντας συγκεντρώσει συνολικά εννέα βαθμούς.

Με τον ιδανικό τρόπο ξεκίνησε για την Ουνιόν, καθώς μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Τιμ Χούμπερς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όταν ο Μπέκερ γύρισε τη μπάλα και ο πρώτος άπλωσε το πόδι του, “μπερδεύοντας” και τον Σβάμπε, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του. Το σύνολο του Φίσερ συνέχισε με το… πόδι στο γκάζι και πέντε λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Σιμπατσέου έστησε την μπάλα στην “άσπρη βούλα”, με την εκτέλεση του να είναι πολύ κακή στο κέντρο της εστίας και ο γκολκίπερ των “τράγων” μπλόκαρε την εκτέλεση πέναλτι.

Στο 15ο λεπτό η Ουνιόν βρήκε ξανά δίχτυα με τον Μπέκερ, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά και από εξέταση του VAR. Η “σιδερένια” συνέχισε να ψάχνει το δεύτερο γκολ και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία στο 25′. Ο Μπέκερ με κεφαλιά με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Κολωνία να στέκεται τυχερή και να βρίσκεται πίσω στο σκορ, μόνο με ένα γκολ, με την Ουνιόν να χάνει “τεράστιες” ευκαιρίες, προκειμένου να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Οι πανηγυρισμοί των οπαδών της Ουνιόν στο αυτογκόλ του Χούμπερς. (@fcunion_en / Twitter)

Στο δεύτερο μέρος, η Κολωνία θέλησε να ανεβάσει την απόδοσή της, προκειμένου να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης. Στο 48′, μάλιστα, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μάινα ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Γκριλ αποσόβησε με εξαιρετική απόκρουση τον κίνδυνο. Δέκα λεπτά αργότερα, η Ουνιόν έφτασε για ακόμη μία φορά κοντά στο 2-0. Ο Τρίμελ έκανε ένα σουτ από το όριο της περιοχής, ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Γκριλ. Εν συνεχεία, “πάγωσαν” οι ευκαιρίες των δύο ομάδων και η κατοχή ήταν μοιρασμένη όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Στο 80′, η Κολωνία έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Κίλιαν είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, το σύνολο του Στέφεν Μπάουμγκαρντ δεν κατάφερε να διεκδικήσει τον βαθμό της ισοπαλίας. Η Ουνιόν πήρε το διπλό με 1-0 και συνέχισε το αήττητο σερί της στο πρωτάθλημα.

Γκολ:  4′ Χούμπερς (αυτ.)

Κίτρινες: 11′ Κίλιαν, 54′ Πέντερσεν, 72′ Σίντλερ / 54′ Κνότσε

Κόκκινη: 81′ Κίλιαν

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρντ): Σβάμπε, Σμιτζ (62′ Σίντλερ), Κίλιαν, Χούμπερς, Πέντερσεν (62′ Λούμπιτσιτς), Μάρτελ, Σκίρι, Μάινα (85′ Ανταμιάν), Έκτορ, Κάινζ (75′ Τίλμαν), Ντίετζ (46′ Τίγκες)

Ουνιόν Βερολίνου (Ουρς Φίσερ): Γκριλ, Λέιτε, Νότσε, Τζέκελ, Τρίμελ, Σάφερ (89′ Σεγκίν), Κεντίρα, Χάμπερερ (64′ Πάντοβιτς), Ράιερσον, Σιμπατσέου (76′ Μπέρενς), Μπέκερ (64′ Μιτσέλ)