Πάρτι της Άρσεναλ στο “Τερφ Μουρ”

Οι “κανονιέρηδες” διέλυσαν με 5-0 την Μπέρνλι εκτός έδρας και μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς. Σπουδαίες νίκες για Νότιγχαμ και Άστον Βίλα, εντός έδρας ήττα για την Τότεναμ από τη Γουλβς, ισοπαλία ανάμεσα σε Νιούκαστλ και Μπόρνμουθ.

Μετά το 6-0 επί της Γουέστ Χαμ την προηγούμενη αγωνιστική, η Άρσεναλ ισοπέδωσε με 5-0 την Μπέρνλι εκτός έδρας το απόγευμα του Σαββάτου (17/2) και βρέθηκε στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-5

Ο Όντεγκααρντ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ κόντρα στην Μπέρνλι με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση μετά από γύρισμα του Μαρτινέλι. Στο 12′ ο Τροσάρ βγήκε τετ α τετ, προσπάθησε να ντριμπλάρει τον τερματοφύλακα της των γηπεδούχων, ο οποίος τον πρόλαβε. Η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει για δεύτερο γκολ και το βρήκε στο 41′. Φανταστική κάθετη του Όντεγκααρντ, ο Χάβερτς άνοιξε στον Τροσάρ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ασινιόν. Ο Σάκα ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “κανονιέρηδες” ξεκίνησαν με γκολ και το δεύτερο μέρος. Ο Όντεγκααρντ έβγαλε μια φανταστική μπαλιά και ο Σάκα με δυνατό σουτ με το δεξί από δύσκολη διαγώνια θέση έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα. Στο 66′ ήταν η σειρά του Τροσάρ να βρει δίχτυα, για να κάνει το 4-0, ενώ ο Χάβερτς στο 78′ έγραψε το τελικό 5-0 υπέρ της Άρσεναλ, που πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Τότεναμ – Γουλβς 1-2

Η Γουλβς “πάγωσε” το Λονδίνο και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Γκόμες με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαράμπια στο 42′. Η Τότεναμ ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο με… γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Κουλουσέφσκι έκανε φανταστική ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Σα για το 1-1 στο 46′. Οι “λύκοι” πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 63′. O Nέτο πάτησε περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Γκόμες με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο του γκολ και έκανε το 2-1 για την ομάδα του, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα!

Φούλαμ – Άστον Βίλα 1-2

Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, η Άστον Βίλα ήταν αυτή που πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ. Ο Ράμσεϊ πίεσε και έκλεψε από τον Γουίλιαν, η μπάλα έφτασε στον Γουότκινς στην περιοχή της Φούλαμ και ο Άγγλος φορ έκανε το 1-0 με διαγώνιο σουτ στο 23′. Στο 56′ οι “χωριάτες” βρήκαν και δεύτερο γκολ. Ο Τίλεμανς έβγαλε την κάθετη πάσα και ο Γουότκινς με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς. Η Φούλαμ ξανά μπήκε στο παιχνίδι στο 64′, καθώς ο Ροντρίγκο Μουνίθ έκανε το 2-1. Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης και η Άστον Βίλα πήρε τρίποντο… τετράδας.

Νιούκαστλ – Μπόρνμουθ 2-2

Το πρώτο μέρος στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” δεν είχε σκορ, αλλά το δεύτερο ξεκίνησε με… χορό τερμάτων. Αρχικά, ο Σολάνκε έκανε το 1-0 για την Μπόρνμουθ στο 51′, ενώ έξι λεπτά αργότερα (57′) η Νιούκαστλ έφερε το ματς στα ίσα, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκόρντον. Στο 69′ τα “κεράσια” πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Ο Σολάνκε “ελευθέρωσε” τον Σεμένγιο, ο Γκανέζος έφυγε στην αντεπίθεση και με δυνατό σουτ έκανε το 2-1! Οι “καρακάξες” έφεραν το ματς στα ίσα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Μπρούνο Γκιμαράες έβγαλε σέντρα και ο Ρίτσι με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουέστ Χαμ 2-0

Η Νότιγχαμ με γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους πήγε στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ. O Nτόμινγκες έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα και ο Αβονίγι με σουτ μέσα από την περιοχή της Γουέστ Χαμ έκανε το 1-0 στο 45’+5′. Ο Κάλβιν Φίλιπς στο 71′ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και στο 90+5′ ο Χάντσον-Οντόι με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 2-0 για τη Νότιγχαμ, που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.