Πάρτι στην “Γιόχαν Κρόϊφ Αρένα”| Ένα…δίλεπτο αρκούσε στην Σπόρτινγκ

Ο Άγιαξ ήταν…επιβλητικός, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και πήρε εύκολα την νίκη με 4-0 κόντρα στην Ρέιντζερς. Τα “λιοντάρια” με ένα ξέσπασμα ανάμεσα στο 65ο και το 67ο λεπτό ξεκλείδωσαν την άμυνα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης και με την επικράτηση με 0-3, ξεκίνησαν με το “δεξί” τις υποχρεώσεις του στον 4ο όμιλο του Champions League. Δεν χρησιμοποιήθηκε ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος.

Άγιαξ-Ρέιντζερς 4-0

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο “Αίαντας” που απείλησε για πρώτη φορά στο 10′, όταν ένα σουτ του Τίμπερ πέρασε άουτ. Στο 17′ ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπερχάουζ, ο Άλβαρεζ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 28′ ο Ρενς από καλή θέση αστόχησε. Ο Άγιαξ είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι και στο 33′ ο Μπερχάουζ  έκανε ένα σουτ που κόντραρε στον Σαντς, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ένα λεπτό αργότερα ο Κούντους σημείωσε ένα πολύ όμορφο τέρμα με σουτ από το πλάι της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 3-0 για τον Άγιαξ. Στο 44′ ο Ντούσαν Τάντιτς έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μακλάφλιν. Στο 66′ ο Άλβαρεζ έστειλε την μπάλα εκτός εστίας από καλή θέση. Στο 77′ ο Σαντς, ήταν πάλι ο μοιραίος καθώς έδωσε…ασίστ στον Μπέρχβαϊν που πέρασε τον Μακλάφιν και έκανε το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Άγιαξ (Άλφρεντ Σρέντερ): Πάσφεερ, Ρενς, Τίμπερ, Μπάσεϊ, Μπλιντ (Μπας 82′), Μπέρχαουζ (Κλάασεν 82′), Άλβαρες (Σάντσες 88′), Τέιλορ, Τάντιτς, Κουντούς (Μπρόμπεϊ 89′), Μπέρχβαϊν (Οκάμπος 82′)

Ρέιντζερς( Τζιοβάνι Φαν Μπρόοχοστ): Μακλάφλιν, Τάβερνιερ (46′ Κινγκ), Γκόλντσον, Σαντς, Μπάρισιτς, Ράιτ (Ματόντο 46′), Λάντστραμ, Τίλμαν (Τζακ 46′), Καμάρα (78′ Ντέιβις), Κεντ, Τσόλακ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 0-3

Ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι από τον πάγκο. Στο 7′ ο Κολό Μουανί έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 28′ ο Καμάντα πήγε να νικήσει από δύσκολη θέση τον Αδάν που απέκρουσε με υπερένταση με τα πόδια. Στο 34′ ο Έντουαρτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια αλλά ο Τραπ τον σταμάτησε με διπλή προσπάθεια. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση. Στο 57′ ο Πόρο έκανε ένα καλό σούτ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 60′ ο Κολό Μουανί απείλησε με ένα σουτ αλλά ο Αδάν ήταν σε ετοιμότητα. Στο 62′ σε ένα φάουλ στο όριο της μεγάλης περιοχής ο Τρινκάο έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Μορίτα βρήκε τον Έντουαρντς κοντά στο σημείο του πέναλτι και εκείνος με ένα ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για την Σπόρτινκ. Δυο λεπτά αργότερα πάλι ο Έντουαρντς έκανε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, βρήκε τον Τρινκάο ο οποίος ευστόχησε για το 2-0 της ομάδας από την Λισαβόνα. Στο 80′ ένα φάουλ του Πελεγκρίνι πέρασε λίγο άουτ. Στο 82′ ο Πόρο έκανε μια φανταστική ατομική ενέργεια και βρήκε με ιδανική σέντρα τον Νούνο Σάντος που έκανε το 0-3. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Όλιβερ Κλάσνερ): Τραπ, Γιάκιτς (83′ Κνάουθ), Τούτα, Εντικά, Λεντς (46′ Πελεγκρίνι), Εμπίμπε (66′ Μπορέ), Σο, Λίνστρομ (74′ Αλάριο), Γκέτσε, Καμάντα (83′ Χασέμπε), Κολό Μουανί

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αδάν, Κοάτες, Σεντ Τζουστ (52′ Νέτο), Ινάσιο, Πόρο, Μορίτα, Ουγκάρτε, Ρέις, Τρινκάο (79′ Παουλίνιο), Νούνο Σάντος (79′ Γκονσάλβες), Έντουαρντς (73′ Ροσίνια).