Παρέμεινε αήττητη με τεσσάρα

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε εμφατικά με 4-0 της Κάντιθ εκτός έδρας, πήρε τη δεύτερη διαδοχική νίκη και συνέχισε αήττητη στο πρωτάθλημα της La Liga.

Η επιστροφή του Ερνέστο Βαλβέρδε έχει φέρει διαφορετικό… αέρα στην Μπιλμπάο, η οποία επικράτησε με 3-0 της Κάντιθ εκτός έδρας και έφτασε τους 7 βαθμούς στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 24′ με τον Γουίλιαμς, ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα αστόχησε από την άσπρη βούλα. Το σύνολο του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στο δεύτερο μέρος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Γκουρουθέτα (56′), ενώ στο 78′ ο Μπερενγκέρ σημείωσε το τρίτο γκολ για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Βάσκοι “χτύπησαν” ξανά, καθώς ο Γκουρουθέτα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τέταρτο για την ομάδα του.

ΓΚΟΛ: 24′ Γουίλιαμς, 56′, 90+3′ Γκουρουθέτα, 78′ Μπερενγκέρ

Κίτρινες: 16′ Εσπίνο, 60′ Αλέχο / 39′ Λέκουε

Την τέταρτη αγωνιστική, η Μπιλμπάο θα υποδεχθεί (4/9) την Εσπανιόλ, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τη φόρμα της και να δώσει συνέχεια στο σερί, ενώ η Κάντιθ αντιμετωπίζει τη Θέλτα εκτός έδρας (2/9).