Παραμένει αήττητη η Τορίνο

Οι “ταύροι” πανηγύρισαν σπουδαίο διπλό στην έδρα της Κρεμονέζε επικρατώντας με 2-1 και έτσι παρέμειναν χωρίς ήττα στις τρεις πρώτες στροφές της φετινής Serie A.

Αήττητη με δυο νίκες και μια ισοπαλία παραμένει στο πρωτάθλημα της Serie A η Τορίνο, καθώς αν και δυσκολεύτηκε, πέρασε από το “Stadio Giovanni Zini” με 2-1 κόντρα στην Κρεμονέζε.

Το ματς άρχισε με τις δυο ομάδες να μην δείχνουν ιδιαίτερα απειλητικές στα πρώτα λεπτά. Στο 17ο λεπτό, η Τορίνο άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης χάρη στο αυτογκόλ του Μπιανκέτι. Ο ίδιος παίκτης για την Κρεμονέζε απείλησε λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Παρά την πίεση των γηπεδούχων, το σκορ παρέμεινε ίδιο μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ανέβηκε και από τις δυο πλευρές. Στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βοϊβόντα έδωσε στον Ράντονιτς, ο οποίος από κοντά σε κενή εστία διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Ντέσερς έχασε σημαντική ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα, όμως στο 80′ δικαίωθηκε, καθώς έδωσε την ασίστ στον Σερνικόλα, ο οποίος με ωραία προσπάθεια που κατέληξε στην πάνω αριστερή γωνία, μείωσε σε 2-1 λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Ο σκόρερ των γηπεδούχων έχασε δυο πολύ μεγάλες φάσεις στο 87′ και στο 90′ αντίστοιχα, με την τελευταία μάλιστα να τη σταματάει ο Μιλίνκοβιτς. Το σκορ της αναμέτρησης  δεν άλλαξε και έτσι η Τορίνο πανηγύρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη που τη διατηρεί αήττητη μέχρι στιγμής στις τρεις πρώτες “στροφές” του ιταλικού πρωταθλήματος.

ΓΚΟΛ: 80′ Σερνικόλα / 17′ Μπιανκέτι (αυτογκόλ), 65′ Ράντονιτς

Δοκάρι: 87′ Ντέσερς

Κίτρινες: 54′ Άινα, 81′ Λινέτι