Πάει… φουριόζα στο Copa America η Αργεντινή

Οι Λιονέλ Μέσι και Λαουτάρο Μαρτίνες πέτυχαν από δύο γκολ στη νίκη της Αργεντινής με 4-1 επί της Γουατεμάλας, στον τελευταίο αγώνα προετοιμασίας της "αλμπισελέστε" πριν από το Copa América.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Μέριλαντ και η Γουατεμάλα αιφνιδίασε τους παγκόσμιους πρωταθλητές, προηγούμενη με αυτογκόλ του Λισάντρο Μαρτίνες μόλις στο 4ο λεπτό. Ωστόσο, ο Mέσι ισοφάρισε γρήγορα (12′) εκμεταλλευόμενος λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ ήταν αυτός που έκλεισε το σκορ στο 77ο λεπτό.

Νωρίτερα, ο Λαουτάρο Μαρτίνες σκόραρε δις (39′ πεν., 66′), ενώ η Αργεντινή θα αρχίσει την υπεράσπιση του τίτλου της στο Copa América, τα ξημερώματα της Παρασκευής (21/6, 03:00) εναντίον του Καναδά στην Ατλάντα.//Λ.