Ούτε τώρα ξεκόλλησε από την τελευταία θέση η Λέστερ

Σε ένα παιχνίδι χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) με την Κρίσταλ Πάλας, σε ένα αποτέλεσμα που δεν ευνόησε κανένα από τους δύο αντιπάλους.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική δράση της ημέρας για την 11η αγωνιστική της Premier League, η Λέστερ υποδέχθηκε τους “αετούς” στο “King Power Stadium” με στόχο να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά επιθυμεί να χτίσει ένα σερί έπειτα την επικράτηση της την προηγούμενη εβδομάδα επί της Λίντς. Δεν τα κατάφερε ωστόσο, καθώς έμεινε στο 0-0 σε ένα παιχνίδι χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 5ο λεπτό έπειτα από ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Μάντισον και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκουαίτα. Στο 22′ ο Ντάκα έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά ο Γκουαίτα ήταν και πάλι σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 31′ η πρώτη καλή για την Πάλας, με τον Γκεχί να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν πολύ υποτονικός χωρίς φάσεις για καμία από τις δυο ομάδες, με τον Τζέιμς Μάντισον να είναι ο πιο κινητικός παίκτης του γηπέδου. Στο 59′ ο Άγγλος εξτρέμ απείλησε με ένα σουτ που έφυγε λίγο πιο πέρα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Ο Έντουαρντ έχασε μια ευκαιρία στο 64′ με τον Γουάρντ να λέει “όχι”. Η Λέστερ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα τελευταία λεπτά χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα.

Κίτρινες:  81′ Βάρντι, 90+5′ Μάντισον/11′ Άντερσεν, 45+1′ Ντουκουρέ

Λέστερ (Μπρέντραν Ρότζερς): Γουάρντ, Τζάστιν, Φάες, Αμαρτέι, Καστάνιε, Σουμαρέ (65′ Μεντί), Μπάρνς (85′ Ιχεανάτσο), Ντάισμπουρι Χολ, Τίλεμανς (82′ Πράετ), Μάντισον, Ντάκα (65′ Βάρντι)

Κρίσταλ Πάλας (Πάτρικ Βιεϊρά): Γκουαίτα, Μίτσελ (56′ Ρίντιγουολ), Γκουεχί, Άντερσεν, Γουάρντ, Ντουκουρέ (56′ Μιλιβόγεβιτς), Εζέ, Σλούπ, Ζαχά (77′ Ματέτα), Αγιού, Έντουαρντ (65′ Ολισέ)