Δεν… χαμογέλασε ούτε τώρα η Μπόχουμ

Η ομάδα του Μπούτσερ δεν εκμεταλλεύτηκε το γρήγορο αυτογκόλ της Κολωνίας και δέχθηκε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για το τελικό 1-1.

Η Μπόχουμ είδε την Κολωνία να της “χαρίζει” το προβάδισμα με το αυτογκόλ του Σμιτζ μόλις στο 9ο λεπτό του παιχνιδιού. Σταδιακά οι γηπεδούχοι έπαιρναν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο μέρος και έχασαν και άλλη σημαντική ευκαιρία με τον Χόλτμαν.

Η Κολωνία που ήταν ακίνδυνη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 88′, με τον Μάινα που είχε περάσει αλλαγή λίγο πριν στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι παραμένουν χωρίς νίκη στο γερμανικό πρωτάθλημα μετά από επτά αγωνιστικές, με την Κολωνία να ανεβαίνει στους 10 βαθμούς και την 9η θέση.

Η Μπόχουμ ήταν αυτή που βγήκε με επιθετική διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και πήρε το προβάδισμα στο 9ο λεπτό, με το αυτογκόλ του Σμιτζ. Μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Χόλτμαν και την κεφαλιά που πήρε ο Ίρμαν ο δεξιός μπακ της Κολωνία στην μικρή του περιοχή έβαλε λάθος το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δέκα λεπτά αργότερα νέα μεγάλη ευκαιρία για την Μπόχουμ, με τον Χόλτμαν να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Σβάμπε, από το ύψος της περιοχής. Πρώτη ουσιαστική απειλή για την Κολωνία ήταν στο 40′, όταν ο Σκίρι μετά από εκτέλεση φάουλ έστειλε με το κεφάλι τη μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ρίμαν.

Στην επανάληψη η αναμέτρηση ξεκίνησε την Κολωνία να θέλει να βγάλει μεγαλύτερη επιθετικότητα, όμως η Μπόχουμ διατηρούσε την αμυντική της συνοχή και δεχόταν πολύ δύσκολα τελικές προσπάθειες. Στο 58′ ο Τίελμαν προσπάθησε να βγάλει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων τον Κάιντζ, αλλά ο Όρντετς πρόλαβε και έδιωξε τελευταία στιγμή.

Στο 77′ ήταν η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μάινα να σημαδεύει τη γωνία του Ρίμαν από την άκρη της περιοχής, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας απομάκρυνε. Ο Ανταμιάν έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, αφού πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ρίμαν.

Στο 88′ η Κολωνία ισοφάρισε και απέφυγε τη δεύτερη ήττα της στη σεζόν. Ο Μάινα κινήθηκε κάθετα στην περιοχή και με ένα υπέροχο τελείωμα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ρίμαν για το τελικό 1-1, το οποίο δεν άλλαξε στο 90+4′ με τον Σόλντο να χάνει τεράστια ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Γκολ: 9′ Σμιτζ  (αυτογκόλ) / 88′ Μάινα

Κίτρινες: 68′ Χούμπερς

Μπόχουμ (Χέικο Μπούτσερ): Ρίμαν, Γκαμπόα (83′ Γιάνκο), Όρντετς (90′ Λαμπρόπουλος), Ίρμαν (83′ Μάσοβιτς), Σοάρες, Οστερχάγκε, Οσίγια, Χόλτμαν (46′ Οσέι-Τουτού), Στόγκερ, Ζίλερ, Χόφμαν (79′ Αντβί-Αντιέι).

Κολωνία (Στέφεν Μπάουμγκαρτ): Σβάμπε, Σμιτζ (63′ Σίντλερ), Σόλντο, Χούμπερς, Έκτορ, Σκίρι, Λιούμπισιτς (Ντίετζ 74′), Τίελμαν (63′ Μάινα), Ντούντα (63′ Μέρτελ), Κάιντζ (74′ Ανταμιάν).