«Όρθια» η Ουκρανία, διεκδικεί μια θέση στο Μουντιάλ

Πέρασε νικηφόρα από τη Γλασκόβη κερδίζοντας 3-1 τη Σκωτία και πάει στο Κάρντιφ, για τη μάχη και το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Ουκρανία πάλεψε μέσα στη Γλασκόβη, κερδίζοντας 3-1 τη Σκωτία, κάνοντας το πρώτο βήμα, για να βρεθεί στο Μουντιάλ του Κατάρ. Την Κυριακή θα διεκδικήσει τη θέση της εκεί, κόντρα στην Ουαλία.

Οι Ουκρανοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς και ήταν πολύ επικίνδυνοι. Ο Γιάρεμτσουκ σπατάλησε δύο ευκαιρίες να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ, στο 17’ και στο 20’. Στο 33ο λεπτό, ο Γιαρμολένκο κατάφερε να σκοράρει, μετά από πάσα του Μαλινόφσκι, κάνοντας το 1-0. Η Σκωτία δεν κατάφερε να αντιδράσει, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 1-0 και τους Ουκρανούς μπροστά στο σκορ.

Η Ουκρανία μπήκε με τον ιδανικό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 49 κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Γιάρεμτσουκ, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον ΜακΤόμινεϊ και έκανε το 0-2. Στο 67ο ο λεπτό ήρθε και η καλή στιγμή για τη Σκωτία, με τον ΜακΓκιν να κάνει κεφαλιά εξ επαφής αλλά να αστοχεί. Δέκα λεπτά αργότερα, η Σκωτία απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με σουτ του Τσε Άνταμς, που απέκρουσε ο Μπουστσάν. Η πίεση της Σκωτίας «έπιασε τόπο». Στο 72ο λεπτό ο ΜακΓκρέγκορ «νίκησε» τον Μπούστσαν, μετά από σουτ μέσα από την περιοχή, που έχασε από τα χέρια του ο πορτιέρο των Ουκρανών, μειώνοντας σε 2-1. Μετά το γκολ, η Σκωτία πίεσε ασφυκτικά την Ουκρανία, κυνηγώντας το γκολ της ισοφάρισης. H Ουκρανοί όμως ήταν αυτοί που σκόραραν. Ο Ντόβμπικ έφυγε στην αντεπίθεση και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκόρντον, ΜακΤόμινι, Χάνλεϊ, Κούπερ (68′ Χέντρι), Χίκι, Γκίλμουρ (68′ Άρμστρονγκ), ΜακΓκρέγκορ, Ρόμπερτσον, ΜακΓκιν, Άνταμς, Ντάικς (46′ Κρίστι)

Ουκρανία (Ολεκσάντρ Πετράκοφ): Mπούστσαν, Καραβάεφ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Μικολένκο, Στεπανένκο (90+3′ Σίντορτσουκ), Γιαρμολένκο (78′ Ζούμπκοβ), Μαλινόβσκι (72′ Σαπαρένκο), Ζιντσένκο, Τσιγκάνκοβ (72′ Μούντρικ), Γιάρεμτσουκ (78′ Ντόβμπικ)