Οριστική διακοπή στο Άγιαξ – Φέγενορντ (video)

Απίστευτα πράγματα διαδραματίστηκαν στο Άμστερνταμ, μιας και οι οπαδοί του Αίαντα δεν… άντεξαν να βλέπουν την αποκαρδιωτική εικόνα της ομάδας τους και έκαναν ότι μπορούσαν για να σταματήσει ο αγώνας.

Πιο συγκεκριμένα, ο Άγιαξ έδινε το μεγάλο ντέρμπι του ολλανδικού ποδοσφαίρου κόντρα στη Φέγενορντ στην “Johan Cruyff Arena“. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-0 στο 37′, στην αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Eredivisie. Σε εκείνο το σημείο, οι φίλοι των γηπεδούχων πέταξαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακόπτεται προσωρινά. Μετά από 20 λεπτά, οι δύο ομάδες επέτρεψαν στο χορτάρι και το ματς συνεχίστηκε.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, για την ακρίβεια στο 55′, το σκηνικό επαναλήφθηκε. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η οριστική διακοπή του αγώνα από τον διαιτητή.//Α.