Ολοκλήρωσε το Ευρωπαϊκό του ταξίδι στη Λεωφόρο ο Παναθηναϊκός (highlights)

Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν 2-1 από την Μακάμπι Χάιφα και γνώρισαν τον… πικρό αποκλεισμό στο “Απ. Νικολαΐδης”, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κατώτερος των προσδοκιών στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε γκολ και έφτασε να… κυνηγά τη Μακάμπι από το 20ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς… ξύπνησαν, χωρίς να καταφέρουν να είναι αποτελεσματικοί, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δίχτυα στο 74ο λεπτό και να… βάζουν τέλος στο Ευρωπαϊκό όνειρο του “τριφυλλιού”. Ο Ιωαννίδης κατάφερε να μειώσει στο 89ο λεπτό, όμως στα τελευταία λεπτά οι “πράσινοι” δεν… βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με το 2-1 να στέλνει τους Ισραηλινούς στο Conference.

Ο αγώνας:

O Παναθηναϊκός είχε τις στιγμές του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την υπέροχη προσπάθεια του Αϊτόρ που πήρε τη μπάλα και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια όμως, η Μακάμπι Χάιφα βρήκε ρυθμό και απείλησε, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα του “τριφυλλιού”. Στο 20ο λεπτό οι Ισραηλινοί βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα. Ο Κορνούτ έκανε τη σέντρα, ο Λοντίγκιν όμως δεν έκανε καλή έξοδο, έπεσε πάνω στον Σχένκεφελντ, με τη μπάλα να περνά και να καταλήγει στον Νταβίντ ο οποίος έκανε από κοντά το 1-0. Ο Παναθηναϊκός πάγωσε μετά το γκολ που δέχθηκε, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το μούδιασμα των πρασίνων και να βρίσκουν και πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά με τον Πιερό. Το τέρμα όμως δεν μέτρησε καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Βαγιαννίδη να κάνει την παράλληλη μπαλιά, τον Ιωαννίδη να πιάνει το τακουνάκι και τον Καιούφ να απομακρύνει τη μπάλα. Αυτή κατέληξε στον Αϊτόρ, όμως εκείνος δεν πρόλαβε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Μακάμπι, αποτέλεσμα που αφήνει την Ελληνική ομάδα εκτός Ευρώπης.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε… με το μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο μέρος. Μόλις στο 48ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, με τον Παλάσιος που μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε, με τη μπάλα να περνά άουτ. Στη συνέχεια ο Μπερνάρ με τρομερή ατομική ενέργεια έφτασε κοντά στην περιοχή των Ισραηλινών, με τον Σεκ να τον σταματα αντικανονικά ακριβώς έξω από την περιοχή. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε εξαιρετικά, με τον Κεούφ να κάνει τρομερή απόκρουση και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς στην επίθεση και έχασε απανωτές ευκαιρίες. Αρχικά με τον Ιωαννίδη που τροφοδοτήθηκε από τον Βαγιαννίδη όμως σούταρε πάνω στα σώματα, αλλά και στη συνέχεια με τον Μαντσίνι που απείλησε με το καλημέρα όμως το σουτ του απέκρουσε ο κίπερ των Ισραηλινών. Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι δίχτυα στο 74ο λεπτό ξανά με τον Τσέρι και… έβαλαν πολύ δύσκολα στην ομάδα του Γιοβάνοβιτς. Η προσπάθειες των “πρασίνων” απέδωσαν καρπούς στο 89ο λεπτό, με τον Ιωαννίδη να μειώνει σε 2-1. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός έψαξε το γκολ της πρόκρισης, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με το σκορ να παραμένει έως το τέλος και τους Ισραηλινούς να… θέτουν εκτός Ευρώπης την Ελληνική ομάδα.//Μ

Γκολ: 20′, 74′ Τσέρι / 89′ Ιωαννίδης
Κίτρινες: 10′ Χουάνκαρ, 90+6 Σχένκεφελντ / 36′ Κόρνουντ, 45+Σουντγκρεν, 46′ Πιερό, 60′ Χαγκάγκ, 67′ Τζαμπέρ