Ολλανδικό πάρτι στις Βρυξέλλες

Την ανωτερότητά τους με το “καλημέρα” έδειξαν οι παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ στο UEFA Nations League επικρατώντας με 4-1 του Βελγίου στο “Κινγκ Μπόντουιν”.

Νίκη μέσα στις Βρυξέλλες και άνοδος στην πρώτη θέση για τις “τουλίπες”. Σε ένα ματς που κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, οι Ολλανδοί πρακτικά δεν είχαν αντίπαλο. Οι ευκαιρίες δεν απέδωσαν “καρπούς” γρήγορα, όμως, όλα άλλαξαν στο 40ο λεπτό. Ο Φρένκι Ντε Γιόνγκ συνεργάστηκε με τον Στίβεν Μπερχβάιν για 1-0. Μόλις στο έκτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μέμφις Ντεπάι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 62′ Μπλιντ και Ντούμφρις συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει το 3-0. Οι «οράνιε» δεν σταμάτησαν ούτε εκεί με τον Μπλιντ να δημιουργεί ξανά και τον Ντεπάι να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του για το 4-0.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε μιας και το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί. Οι Βέλγοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 94ο λεπτό με τον Μπατσουαγί. Χάρη στο εν λόγω αποτέλεσμα, οι Ολλανδοί “έπιασαν” την Πολωνία στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς.

Λευκορωσία – Σλοβακία 0-1

Την κορυφή του τρίτου ομίλου της Γ’ κατηγορίας κατέλαβε η ομάδα του Στέφαν Τάρκοβιτς. Σε ένα ματς που δεν είχε ιδιαίτερο θέμα ή πολλές φάσεις, ένα γκολ του Τόμας Σούσλοφ στο 61′ έλυσε τις διαφορές των δύο ομάδων. Οι Λευκορώσοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Καζακστάν – Αζερμπαϊτζάν 2-0

Νωρίτερα, για το ίδιο γκρουπ, η ομάδα του Μαγκόμεντ Αντίγεφ πήρε με σχετική άνεση τους τρεις βαθμούς της νίκης. Οι Καζάκοι μπορεί να άργησαν, αλλά πέτυχαν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. “Δράστης” και τις δύο φορές ήταν ο Αμπάτ Αϊμπέτοφ που με ένα τέρμα στο 50′ κι άλλο ένα στο 60′ “καθάρισε” το ματς.

Λετονία – Ανδόρα 3-0

Στη Ρίγα, οι Λετονοί συνέτριψαν με συνοπτικές διαδικασίες την Ανδόρα για τον πρώτο όμιλο της Δ’ κατηγορίας. Ο Ρόμπερτς Ουντρίκις άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Η ανωτερότητά τους στη συνέχεια δεν μετουσιώθηκε κατευθείαν σε δεύτερο τέρμα. Ο σκόρερ έκανε δύο τα γκολ στο 77′ με τον Γιάνις Ικάουνιεκς να “γράφει” το τελικό 3-0 στο 85′ από το σημείο του πέναλτι.

Λιχτενστάιν – Μολδαβία 0-2

Στο άλλο ματς του ομίλου, οι Μολδαβοί πέτυχαν μεγάλο “διπλό” στη Βαντούζ. Ο Ιόν Νικολεάσκου “άνοιξε” το σκορ του αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 5ο λεπτό. Λίγο πριν το φινάλε, ο Βαντίμ Μπολοχάν διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Χάρη σε αυτή τη νίκη, η ομάδα του Σεργκέι Κλεσκένκο συγκατοικεί με τη Λετονία στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς.