Ολική ανατροπή στο «Γκούντισον Παρκ»

Πέντε γκολ και πολλές συγκινήσεις έκρυβε το εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 33η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Tελικά η Έβερτον σφράγισε την παραμονή στην κατηγορία.

Σ’ ένα παιχνίδι όπου υπήρχε μονόπλευρο ενδιαφέρον, αρχικά η Έβερτον προδόθηκε από την τραγική αμυντική της λειτουργία, όπως έχει συμβεί στα περισσότερα φετινά παιχνίδια, καταγράφοντας την 3η χειρότερη αμυντική της επίδοση, στην ιστορία που μετέχει στην Πρέμιερ Λιγκ. Τελικά, η εικόνα που είχε στην επανάληψη, την έσωσε από περιπέτειες.

Η Πάλας, με κεκτημένη ταχύτητα από την φόρμα των τελευταίων αγώνων (2 ήττες σε 12 αγώνες) και δίχως βαθμολογικό άγχος, παρατάχθηκε με επιθετικό σχηματισμό, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και απέδωσε εξαιρετικό ποδόσφαιρο έχοντας σε εξαιρετική βραδιά την τριάδα επιθετικών Ματέτα, Ζαχά, Αγιού. Από την αρχή του αρχή του αγώνα, η ομάδα του Βιεϊρά ξεκίνησε πιο πιεστικά με διαδοχικές φάσεις αλλά και δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 21’ ο Ματέτα άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Έζε για να ακλουθήσει το 2-0 από τον Αγιού στο 36’.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς είχε εντελώς διαφορετική εικόνα καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι για να δείξουν στοιχεία βελτίωσης και το γκολ του Κιν στο 54’ ήταν η απόδειξη. Στο 76’ η ισοφάριση από τον Ρισάρλισον έδωσε άγρια ομορφιά στο παιχνίδι μέχρι το τέλος, όπου οι φάσεις ήταν συνεχόμενες μπροστά από τις δύο εστίες. Η λύτρωση ήρθε με το γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν στο 85’ που έδωσε οξυγόνο στην ομάδα του και παράλληλα σφράγισε την παραμονή της Έβερτον στη μεγάλη κατηγορία.

Γκολ: 54’ Κιν, 76’ Ρισάρλισον, 85’ Κάλβερτ-Λιούιν / 21’ Ματέτα, 36’ Αγιού

ΈΒΕΡΤΟΝ (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Κόουλμαν, Χολγκέιτ, Κιν, Μικολένκο, Ντουκουρέ, Γκόμεζ (46’ Άλι), Ιγουόμπι, Γκόρντον (61’ Γκρέι), Ρισάρλισον (90’ Κένι), Κάλβερτ-Λιούιν.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ (Πατρίκ Βιεϊρά): Μπάτλαντ, Κλάιν, Αντερσεν, Γκιέχι, Μίτσελ, Χιουζ (57’ Μιλιβόγεβιτς), Έζε, Σλουπ (74’ Γκάλαχερ), Ματέτα (81’ Μπεντέκε), Ζαχά, Αγιού.