Ολική ανατροπή για Ισραήλ, ιστορικό τρίποντο για Ανδόρα

Λευκορωσία και Καζακστάν έμειναν στο 1-1, οι Ίβηρες έκαναν μεγάλη νίκη κόντρα στο Λιχτενστάιν ενώ οι φιλοξενούμενοι στα Τίρανα έφεραν το παιχνίδι “τούμπα”.

Αλβανία-Ισραήλ 1-2

Το παιχνίδι στα Τίρανα, ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση και εν μέσω καταρρακτώδους βροχής. Στο 21ο λεπτό, οι Αλβανοί κέρδισαν πέναλτι, μετά από παράβαση του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ Βίτορ, με τον διαιτητή να εξετάζει τη φάση στο field review και να ανακαλεί την απόφασή του. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, ο Ζάμπερ, ανέτρεψε τον Μπαλιού μέσα στην περιοχή, με αυτή τη φορά το VAR να επιβεβαιώνει την παράβαση. Ο Μπρόγια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
Στο δεύτερο μέρος το Ισραήλ μπήκε πιο δυνατά, ισοφαρίζοντας στο 57ο λεπτό με τον Σόλομον να κάνει το 1-1. Στο 72ο λεπτό ήρθε και η ολική ανατροπή για το Ισραήλ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του παίκτη της Σαχτάρ. Στη συνέχεια οι Αλβανοί έψαξαν την ισοφάριση, όμως δεν ήρθε με το Ισραήλ να φέρνει το παιχνίδι τούμπα και να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Ανδόρρα – Λιχτενστάιν 2-1

Ιστορική νίκη πανηγύρισε σήμερα το συγκρότημα του Άλβαρεζ, το οποίο πήρε το πρώτο του “τρίποντο’ στην ιστορία του στο Nations League. Το Λιχτενστάιν άρχισε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφερε να σκοράρει στο 20′ με τον Μπεκ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR ως οφσάιντ. Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μάλιστα στο 78ο λεπτό η Ανδόρα άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Αλάεθ και στο 81’ ο Ρούμπιο με απίθανο σουτ πίσω από το κέντρο έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 90+3’ με συρτό σουτ του Μάιερ.

Λευκορωσία-Καζακστάν 1-1

Στην πρώτη φάση του ματς, το Καζακστάν άνοιξε το σκορ μετά από κεφαλιά του Αϊμπέτοβ μόλις στο 13ο λεπτό. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Η Λευκορωσία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γρομίκο και κεφαλιά του Μάλκεβιτς για το 1-1.