Όλα… δούλεψαν για τους Κύπριους

Η “γαλανόλευκη” γνώρισε την πρώτη της ήττα στους ομίλους του Nations League από την Κύπρο με 1-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του UEFA Nations League 2022-23, με τους “γηπεδούχους” να διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην 3η κατηγορία.

Η Εθνική, ηττήθηκε για πρώτη φορά στον τρέχον θεσμό από την ομάδα της Κύπρου με 1-0. Η “γαλανόλευκη” διατηρείται στην πρώτη θέση παρά την ήττα της, με την Κύπρο να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο όσον αφορά το μέλλον της στην τρίτη κατηγορία.

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να πιέσει και κυκλοφορώντας τη μπάλα κυρίως στον χώρο του κέντρου. Μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Τάσος Δουβίκας έχασε σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει, πιάνοντας την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά άουτ. Στα πρώτα 15 λεπτά, η “γαλανόλευκη” ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, η Κύπρος βρήκε δίχτυα στο 18ο λεπτό με τον Τζιώνη ο οποίος έκανε το πλασέ και… νίκησε το Βλαχοδήμο. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ που δέχεται η εθνική μετά από πέντε παιχνίδια στον όμιλο.

Στη συνέχεια η Εθνική μας ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, με την Κύπρο όμως να παίρνει τα… πάνω της και χώρους στο γήπεδο. Στο 21ο λεπτό, ο Πέλκας έχασε φοβερή ευκαιρία να ισοφαρίσει, βγήκε τετ-α-τετ, όμως νικήθηκε από τον Παναγή. Η απάντηση της Κύπρου ήρθε σύντομα, με τον Σωτηρίου, όμως ο Βλαχοδήμος απέκρουσε εξαιρετικά. Η “γαλανόλευκη” έψαξε το 1-1, πίεσε την Κύπρο, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με την Κύπρο να αλλάζει εντελώς τον ρυθμό του παιχνιδιού από τη στιγμή που σκόραρε και τους παίκτες του Πογιέτ να παραμένουν πίσω στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Εθνική ομάδα συνέχισε το πρέσινγκ, με όμορφη συνεργασία Τσιμίκα και Μασούρα, με το γύρισμα του παίκτη της Λίβερπουλ να κόβεται από την άμυνα της Κύπρου. Η Ελλάδα συνέχισε την κυκλοφορία της μπάλας, κυρίως στο κέντρο, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Το σύνολο του Γουστάβο Πογιέτ μάλιστα, έφτασε κοντά στην ισοφάριση μετά από κόρνερ που έφτασε στον Μπουχαλάκη, ο οποίος βρήκε τον Φούντα, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι μετά από σουτ του τελευταίου.

Η Ελλάδα έψαξε χώρους στην άμυνα της Κύπρου, προσπαθώντας να κυκλοφορήσει τη μπάλα. Στο 72ο λεπτό, ο Ιωαννίδης πάτησε περιοχή και επιχείρησε ένα σουτ που σταμάτησε δύσκολα ο Παναγή, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Εθνική ομάδα κυνήγησε τις τελευταίες ευκαιρίες της να σκοράρει έστω το γκολ της ισοφάρισης. Ο Χατζγιοβάνης πήρε δύο πολύ καλές μπαλιές, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 87ο λεπτό, η “γαλανόλευκη” βρήκε δίχτυα με τον Φούντα, όμως το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Πογιέτ πίεσαν, όμως δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις φάσεις που δημιούργησαν σε γκολ, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στο φετινό Nations League, με τον Ουρουγουανό στον πάγκο.

Γκολ: 18′ Τζιώνης / –

Κίτρινες: 90+1 Κυριάκου / 8′ Σιώπης, 88′ Φούντας

Δοκάρι: – / 63′ Φούντας

Κύπρος: Παναγή, Ιωάννου (76′ Αντωνιάδης), Κατελάρης, Ρομπέρζ, Ανδρέου, Κυριάκου, Καστάνος (75′ Γκότζιτς), Αρτυματά, Λοϊζου (58′ Χαραλάμπους), Σωτηρίου (76′ Κακούλλης), Τζιωνής (64′ Κάρο)

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (77′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (58′ Ιωαννίδης), Σιώπης (46′ Μπουχαλάκης), Πέλκας (78′ Πέλκας), Μασούρας, Δουβίκας (46′ Φούντας)