Οκτώ γκολ στο Άμστερνταμ και η κούπα στην… Αϊντχόφεν

Αντιμέτωπες στον τελικό του Ολλανδικού Σούπερ Καπ βρέθηκαν οι ομάδες του Άγιαξ και της Αϊντχόφεν στη “Γιόχαν Κρόιφ Αρένα” με τη δεύτερη να κατακτάει τον πρώτο εγχώριο τίτλο της νέας σεζόν, επικρατώντας με 5-3.

Η Αϊντχόφεν είναι η πολυνίκης του θεσμού με 12 κατακτήσεις, τις οποίες σήμερα έκανε 13, ενώ ο Άγιαξ ακολουθεί με 9. Σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο η Αϊντχόφεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1 έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο δεύτερο μισό ακολούθησαν πέντε γκολ ακόμα σε ένα απολαυστικό παιχνίδι, που είχε τα πάντα και τους “χωριάτες” εν τέλει να σηκώνουν την πρώτη κούπα στην Ολλανδία για τη νέα σεζόν με τελικό σκορ 5-3. Σε περίπτωση που το παιχνίδι τελείωνε ισόπαλο θα οδηγούταν απευθείας στην διαδικασία των πέναλτι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον “Αίαντα” να βρίσκει πρώτος το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, όταν ο Μπέρχβαϊν άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ στην πάνω δεξιά γωνία της εστίας. Οι “χωριάτες” απάντησαν στο 32′ με τον Τιλ να φέρνει ξανά την ισορροπία στον αγώνα με πολύ ωραίο τελείωμα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μισού ο Τιλ “ξαναχτυπάει”, πιάνοντας μία κεφαλιά, η οποία κατέληξε στο βάθος της εστίας του Γκόρτερ. Έτσι σε ένα πρώτο ημίχρονο με υψηλό ρυθμό η Αϊντχόφεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1.

Στο δεύτερο μισό ακολούθησε ένα επιθετικό “κρεσέντο” από τις δύο ομάδες. Αρχικά στο 54′ ο Άντονι κατάφερε να βγει τετ-α-τετ με τον Μπενίτες, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ και έτσι ισοφάρισε σε 2-2. Το επόμενο γκολ ήρθε μετά από 12 λεπτά, όταν ο Γκάκπο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και ψύχραιμα τελείωσε τη φάση από κοντά, δίνοντας ξανά προβάδισμα στους “χωριάτες”.

Δεν πρόλαβαν να περάσουν τέσσερα λεπτά και ο Τιλ σημείωσε χατ-τρικ μετά από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, η οποία κατέληξε στα δίχτυα. Με αυτόν τον τρόπο, η Αϊντχόφεν πήρε διαφορά δύο τερμάτων, “αγγίζοντας” το Σούπερ Καπ. Στο 68′ ο Μπάσεϊ δίκαια αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από έλεγχο στο VAR. Το σύνολο του Σρέντερ δεν “κατέθεσε” τα όπλα και ο Κούντους στο 72′ μείωσε το σκορ σε 4-3, βάζοντας ξανά “φωτιά” στο ματς. Τα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν ο Άγιαξ είχε την απόλυτη κυριαρχία του αγώνα με γρήγορες εναλλαγές της μπάλας. Παρ’ όλα αυτά το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Σίμονς στο 90’+1′, τελειώνοντας το παιχνίδι και δίνοντας τον τίτλο στην ομάδα του.

Τα γκολ: Μπέρχβαϊν 15′, Άντονι 54′, Κούντους 72′ / Τιλ 32′,45’+2′,69′, Γκάκπο 65′

Άγιαξ (Άλφρεντ Σρέντερ): Γκόρτερ, Ρενς, Τίμπερ, Μπλιντ, Βάινταλ, Μπέργκχουις, Άλβαρεζ, Τέιλορ, Άντονι, Τάντιτς, Μπέρχβαϊν

Αϊντχόφεν (Φαν Νίστελροϊ): Μπενίτες, Μαξ, Τέζε, Ομπίσπο, Χούβερ, Φέερμαν, Σανγκαρέ, Μπακαγιόκο, Τιλ, Γκάκπο, Ντε Γιονγκ