Οι “ταύροι” δεν αστειεύονται!

Η Λειψία πέρασε εύκολα από την έδρα της Σάλκε (6:1), πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και διατηρώντας το προβάδισμά της στο φινάλε, παρά την αντεπίθεση που δοκίμασαν να κάνουν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη.

Η Λειψία διέλυσε με 6:1 την Σάλκε, στην έναρξη της 17ης αγωνιστικής στην Bundesliga, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, που έχει βέβαια παιχνίδι λιγότερο. Στους 32′ βαθμούς πλέον οι “ταύροι”, με τους “βασιλικούς μπλε” να παραμένουν στους 9 βαθμούς και στη τελευταία θέση του πρωταθλήματος, με το έργο της παραμονής να δυσκολεύει επικίνδυνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Λειψία ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία πήρε το προβάδισμα, όταν συνεργάστηκαν στην αντεπίθεση οι Βέρνερ και Αντρέ Σίλβα, με τον Πορτογάλο να εκτελεί τον Σβόλοφ από το ύψος της περιοχής και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Σάλκε έκανε εκληκτική επέμβαση στην προσπάθεια του Σομποσλάι, πριν κάνουν δύο τα τέρματά τους οι “τάυροι”. Στο 15′ ο Χίνριχ βρέθηκε σε θέση βολής από τα δεξιά, μετά από εξαιρετική ανάπτυξη της ομάδας του και δε δυσκολεύτηκε με δυνατό διαγώνιο σουτ να σημειώσει το 2:0. Οι φιλοξενούμενοι που έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Όλμο, μετά από φάση διαρκείας σε κόρνερ, όμως ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Η Σάλκε προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με τον Τζόρνταν Λάρσον στο 30′ και τον Φράι στο 32′, όμως η ομάδα του Ρόσε πέτυχε το 3:0, με τον Σίλβα ξανά στο 44′, μετά από ατομική ενέργειά του. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στις καθυστερήσεις σκόραραν και τέταρτο γκολ, με τον Όλμο να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Βέρνερ να προλαβαίνει στην εκτέλεση το τάκλιν του Γιοσίντα.

Στην επανάληψη η Λειψία απείλησε πρώτη με τον Όρμπαν στο 49′, μετά από φάουλ του Σομποσλάι, όμως ο Σβόλοφ απέκρουσε. Στο 56′ οι γηπεδούχοι έβγαλαν την πρώτη τους αντίδραση, με τον Κοζούκι να υποδέχεται εξαιρετικά και να αποφεύγει δύο αμυντικούς, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τους “βασιλικούς μπλε”, για να μειώσει στο 4:1. Η Λειψία έχασε τρομερή ευκαιρία στο 66′ για να κάνει πέντε τα τέρματά της, όμως αρχικά ο Σίλβα και στη συνέχεια ο Λάιμερ δεν βρήκαν στόχο. Ο Ιβάν στο 71′ απείλησε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, που ανάγκασε τον Μπλάσβιτς σε απόκρουση, όπως και ο Κοζούκι στο 74′, που αστόχησε εντός περιοχής. Στο 81′ επέμβαση του Σβόλοφ σε κοντινή προσπάθεια του Γκβάρντιολ, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει το ίδιο και δύο λεπτά αργότερα. Ο Φόρσμπεργκ εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα της Σάλκε δεν έδιωξε και ο Όλμο εκτέλεσε ψηλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της περιοχής, για το 5:1. Το κερασάκι στη τούρτα έβαλε ο Πόουλσεν στο 89′, μετά από γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του Ρόζε, ευστοχώντας σε σουτ από πλάγια θέση.

ΓΚΟΛ: 56′ Κοζούκι / 7′, 44′ Αντρέ Σίλβα, 15′ Χίνριχ, 45+2′ Βέρνερ, 83′ Όλμο, 89′ Πόουλσεν