Οι “γλάροι”… βύθισαν τη Λέστερ

Η Μπράιτον υποδέχθηκε τις “αλεπούδες” στο “Φάλμερ Στάντιουμ” και κατάφερε να τις “υποτάξει” με 5-2 σε ένα συγκλονιστικό ματς με “φρενήρη” ρυθμό και επτά γκολ.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι οι δύο ομάδες… κονταροχτυπήθηκαν, με τη Μπράιτον να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 5-2. Στο δεύτερο μέρος οι “γλάροι” πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν να ξεπεράσουν σχετικά εύκολα το εμπόδιο των “αλεπούδων”, οι οποίες “βυθίστηκαν” στην τελευταία θέση, έχοντας συγκεντρώσει, μόλις ένα βαθμό.

Το παιχνίδι δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει με καλύτερο τρόπο για τις “αλεπούδες”, καθώς στα 52 δευτερόλεπτα “άνοιξαν” το σκορ. Η Λέστερ αναπτύχθηκε από τα αριστερά και ο Ντάκα γύρισε τη μπάλα παράλληλα, με τον Ιχεανάτσο να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο, σπρώχνοντας τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, καθώς ο Σάντσεζ εξουδετερώθηκε. Ο Ιχεανάτσο πέτυχε το τέταρτο τέρμα του στα τελευταία 31 παιχνίδια. Στο 10ο λεπτό οι “γλάροι” ισοφάρισαν μετά από φάση διαρκείας. Ο Τροσάρντ έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαρτς έπιασε την κεφαλιά (ο Μαρτς έχει να σκοράρει περίπου δύο χρόνια), η οποία βρήκε πάνω στην πλάτη του Τόμας και έτσι του χρεώθηκε αυτογκόλ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μουεπού έκλεψε τη μπάλα, διέσχισε το μισό γήπεδο και μοίρασε την ασίστ στον Καϊσέδο, ο οποίος από πλάγια θέση πλάσαρε τον Γουόρντ και ανέτρεψε το παιχνίδι σε 2-1. Να τονίσουμε ότι ο Καϊσέδο σκοράρει το δεύτερο του γκολ με τη φανέλα της Μπράιτον. Στο 33′ ο Τίλεμαν πέρασε μία καταπληκτική ασίστ στον Ντάκα, στην πλάτη της άμυνας. Ο Ντάκα από δημιουργός έγινε σκόρερ, αφού πλάσαρε σωστά τον Σάντσεθ και ισοφάρισε σε 2-2 για τις “αλεπούδες”. Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, μέχρι την ανάπαυλα σε ένα παιχνίδι με “φρενήρη” ρυθμό. Το σκορ στο τέλος του πρώτου 45λεπτου παρέμεινε στο 2-2 σε ένα χορταστικό έως τώρα ματς.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού ο Μακ Άλιστερ πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ, μετά από μία “οβίδα” που εξαπέλυσε έξω από την περιοχή. Το τέρμα του, σωστά, ακυρώθηκε, καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Μουεπού, μετά από έλεγχο του ρέφερι στο VAR. Στο 65ο λεπτό ο Τροσάρντ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους “γλάρους”, όταν ο Γκρος τον… έκανε μάγκα, καθώς τον έβγαλε απέναντι από την εστία του Γουόρντ, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει. Η Μπράιτον είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να βρει και τέταρτο γκολ, όταν ο Τροσάρντ “χόρεψε” τον αντίπαλο του πάνω στη γραμμή και κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση από την “άσπρη βούλα” ανέλαβε ο Μακ Άλιστερ και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του τερματοφύλακα της Λέστερ, γράφοντας το 4-2 για την ομάδα του.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Μπράιτον έχασε και άλλες ευκαιρίες, προκειμένου να διευρύνει και άλλο το υπέρ της σκορ και τα κατάφερε τελίκά ο Μακ Άλιστερ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ στο “παραθυράκι” του Γουόρντ, παίρνοντας το αίμα του πίσω για το γκολ που του ακυρώθηκε νωρίτερα. Έτσι οι “γλάροι” κατάφεραν να πάρουν την τέταρτη τους νίκη στις έξι πρώτες αγωνιστικές με σκορ 5-2, φτάνοντας στους 13 βαθμούς. Από την άλλη η Λέστερ προβληματίζει, καθώς “βυθίστηκε” στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό.

Η καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μακ Άλιστερ στο 90’+7′. (@premierleague / Twitter)

Γκολ: 10′ Τόμας (αυτ.), 15′ Καϊσέδο, 65′ Τροσάρντ, 71′ Μακ Άλιστερ (πεν.), 90’+7′ Μακ Άλιστερ / 1′ Ιχεανάτσο, 33′ Ντάκα

Κίτρινες: 12′ Μακ Άλιστερ / 3′ Τόμας

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ): Σάντσεθ, Φέλτμαν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς (Λάμπτει 90’+3′), Καϊσέδο (Ζιλμούρ 90’+2′), Μακ Άλιστερ, Μουέπου (Ούνταβ 84′), Τροσάρντ (Εστουπινιάν 89′), Γκρος, Γουέλμπεκ

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Γουόρντ, Τόμας, Έβανς, Εντιντί, Τζάστιν, Σουμάρε (Χολ 73′), Ντάκα, Τίλεμανς (Αμαρτέι 73′), Μάντισον, Μπαρνς (Καστάνιε 46′), Ιχεανάτσο (Βάρντι 73′)