Οι «μέλισσες»… τσίμπησαν την Έβερτον

Η Μπρέντφορντ έκανε σπουδαία ανατροπή και επικράτησε με 3-2 της ομάδας του Φρανκ Λάμπαρντ, η οποία διατηρεί το άγχος της για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Μία κόκκινη (στο 18ο λεπτό) ήταν αρκετή για να «βραχυκυκλώσει» το παιχνίδι της Έβερτον και να υποκύψει στην ανατροπή από τη Μπρέντφορντ, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της Πρέμιερ Λιγκ. Μάλιστα, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ κλήθηκε να αντιμετωπίσει και δεύτερη κόκκινη κάρτα στο φινάλε του αγώνα.

Το παιχνίδι άνοιξε με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τόσο τον ρυθμό, όσο και την κατοχή της μπάλας. Στο 4ο λεπτό, όμως, ο Ριτσάρλισον σπατάλησε μία χρυσή ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα άουτ με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή. Στο 10′, ο Κάλβερτ-Λιούιν άνοιξε το σκορ για τα «ζαχαρωτά» έπειτα από ασίστ του Βραζιλιάνου επιθετικού. Οκτώ λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Μπραντγουέιτ και κλήθηκαν να διαχειριστούν με διαφορετικό τρόπο την αναμέτρηση. Μετά το μισάωρο και συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό, οι «μέλισσες» βρήκαν το… αυτογκόλ της ισοφάρισης από το κεφάλι του Κόουλμαν. Ωστόσο, πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Ριτσάρλισον ήταν εύστοχος από τα έντεκα μέτρα κι έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στην επανάληψη, η… πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Μπρέντφορντ, καθώς η ομάδα του Τόμας Φρανκ είχε εξ ολοκλήρου την κατοχή και πίεζε τους γηπεδούχους. Στο 62ο λεπτό, ο Ουισά εκμεταλλεύτηκε την εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν και ισοφάρισε σε 2-2. Δύο λεπτά αργότερα, οι «μέλισσες» ανέτρεψαν το σκορ στο «Γκούντισον Παρκ» ξανά με κεφαλιά, αλλά αυτή τη φορά με την υπογραφή του Χένρι. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δυσκολευόταν να βγει στην επίθεση με παίκτη λιγότερο και αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο, παρόλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ. Τα πρώτο μισάωρο του δευτέρου ημιχρόνου, μάλιστα, έκλεισε με την Έβερτον να έχει μόλις 10% κατοχή. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι γνώρισαν και δεύτερη αποβολή με τον Ροντόν, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς (84′). Το 3-2 αποτέλεσε το τελικό σκορ και η Μπρέντφορντ έφυγε με τη νίκη από το «Γκούντισον Παρκ».

ΓΚΟΛ: 10′ Κάλβερτ-Λιούιν, 45+2′ Ριτσάρλισον (πεν) /37′ Κόουλμαν (αυτογκόλ)

Κίτρινες: 10′ Μπεχ Σόρενσεν, 27′ Γένσεν, Άγερ

Κόκκινη: 18′ Μπραντγουέιτ, 88′ Ροντόν

Έβερτον (Φρανκ Λάμπαρντ): Πίκφορντ, Χολγκέιτ, Μπραντγουέιτ, Κόουλμαν (84′ Κόουλμαν), Μικολένκο, Ντουκουρέ, Ιγουόμπι, Γκόμες (72′ Κένι), Γκόρντον (72′ Γκρέι), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν

Μπρέντφορντ (Τόμας Φρανκ): Ρέια, Γιάνσον, Μπεχ Σόρενσεν (46′ Γιάνελτ), Άγερ (46′ Ντασίλβα), Χένρι, Νόργκααρντ, Γένσεν, Έρικσεν, Εμπεουμό, Ουισά (75′ Ρόερσλεβ), Τόνεϊ