Οι λύκοι… δαγκώνουν | Ανατροπή για τη Στουτγκάρδη

Η Βόλφσμπουργκ, μετά τη Φράιμπουργκ, “διέλυσε” και τη Χέρτα, επικρατώντας με 5:0 στο “Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου”. Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπάντια έφερε τα πάνω… κάτω στην έδρα της Χόφενχαϊμ, όμως στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις σημαντικούς βαθμούς στη “μάχη” παραμονής (2:2).

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε νωρίς το σκορ, με τον Σβάνμπεργκ να σκοράρει στο 4ο λεπτό με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 31′, ο Άρνολντ διπλασίασε τα γκολ των “λύκων” με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 34ο λεπτό ο Σβάνμπεργκ βρήκε τον Βιντ στην περιοχή και ο Δανός “εκτέλεσε” τον Κρίστενσεν για το 3:0.

Στο 51′, ο Λουκεμπάκιο δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 72ο λεπτό ο Μπακού έδωσε διαστάσεις… θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, “γράφοντας” το 4:0 με μακρινό σουτ. Οι “λύκοι” δε σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 87ο λεπτό ο Μαρμούς σκόραρε με μακρινό σουτ.

Κράμαριτς ο… λυτρωτής

Ο Κροάτης επιθετικός έβαλε μπροστά στο σκορ τη Χόφενχαϊμ στο 12′, με ένα εντυπωσιακό “βολ-πλανέ”. Οι φιλοξενούμενοι, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ισοφάρισαν με δυνατό σουτ του Γκιρασί, το οποίο κατέληξε στο δεξί “Γ”. Η Στουτγκάρδη ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος και βρήκε δεύτερο γκολ στο 77ο λεπτό με τον Έντο. Δύο λεπτά αργότερα (79′) ο Αχαμάντα άφησε με 10 παίκτες τους “κόκκινους” και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν, ισοφαρίζοντας σε 2:2 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κράμαριτς.

Χέρτα – Βόλφσμπουργκ 0:5

(4′ Σβάνμπεργκ, 30′ Άρνολντ (πεν.), 34′ Βιντ, 72′ Μπακού, 87′ Mαρμούς)

Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη 2:2

(12′, 90+4′ Κράμαριτς / 45+5′ Γκιρασί, 77′ Έντο)