Οι… αετοί σηκώθηκαν και πέταξαν ξανά!

Η Γουλβς μπορεί να… έκοψε τα “φτερά” της Κρίσταλ Πάλας, αλλά η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πανηγυρίσει τη νίκη (2-1) επί της Γουλβς μέσα στο σπίτι της.

Οι “αετοί” κατάφεραν να παραμείνουν αήττητοι σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στην Premier League, επικρατώντας με ανατροπή (2-1) της Γουλβς στην 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι, το σύνολο του Πατρίκ Βιεϊρά έφτασε τους 13 βαθμούς και την 10η θέση, ενώ οι “λύκοι” παρέμειναν στην 17η θέση.

Η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά είχε την κατοχή της μπάλας καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και απείλησε πρώτη στο ματς. Συγκεκριμένα, στο 5ο λεπτό, ο Ντουκουρέ έκανε ένα καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Σα.  Στο 16′, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία, καθώς ο Γκεχί έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Οι επιθέσεις των “αετών” συνεχίστηκαν και στο 25′ απείλησαν εκ νέου. Ο Εζέ εκτέλεσε φάουλ από καλή απόσταση και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Σα. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Γουλβς κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 31′. Ο Μπουένο βρήκε τον Αντάμα Τραορέ, ο οποίος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και νίκησε τον Γκουάιτα με κεφαλιά. Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Ζαχά έχασε σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός της περιοχής και σούταρε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήρθε με δοκάρι των φιλοξενούμενων από εκτέλεση φάουλ του Νέβες.

Στο δεύτερο μέρος, η Κρίσταλ Πάλας βρήκε άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Ο Εζέ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα το Ολίσε και με κεφαλιά νίκησε τον Σα. Στο 68′, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή. Ο Εντουάρ έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από πάσα το Ολισέ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 70′, οι “αετοί” λυτρώθηκαν. Ο Εντουάρ τροφοδότησε τον Ζαχά, ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και την έστειλε στα δίχτυα του Σα για το 2-1 και την ανατροπή. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, η Γουλβς δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με το γκολ της ισοφάρισης και η Κρίσταλ Πάλας δικαιώθηκε με την υπεροχή της, παίρνοντας τη νίκη με 2-1.

ΓΚΟΛ: 47′ Εζέ, 80′ Ζάχα / 31′ Τραορέ Α.

Δοκάρι: 5′ Ντουκουρέ

Κίτρινες: 39′ Γουόρντ, 45’+4′ Ντουκουρέ, 90+1′ Γκεχί / 39′ Τραορέ Μ.

Κρίσταλ Πάλας (Πατρίκ Βιεϊρά): Γκουαίτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκεχί, Μίτσελ, Σλουπ, Ντουκουρέ, Εζέ (90+3′ Ρίντεβαλντ), Ολισέ (80′ Αγιού), Ζαχά, Εντουάρ (81′ Ματετά)

Γουλβς (Στιβ Ντέιβις): Σα, Μπουένο, Κίλμαν, Κόλινς, Σεμέδο, Τραορέ Μ (58′ Μουτίνιο), Νέβες, Ποντένσε, Νούνιες, Τραορέ Α. (Γκέδες 58′), Ντιέγκο Κόστα (75′ Χι-Τσαν)