Οδυνηρός αποκλεισμός για Μπακασέτα-Σιώπη | Στ’ αστέρια ο Ζέκα

Η Τράμπζονσπορ, ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, απείλησε και κυνήγησε την ανατροπή, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, σε ένα παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 0-0.

Η ομάδα των Μανώλη Σιώπη και Τάσου Μπακασέτα, εμφανίστηκε ανώτερη στον επαναληπτικό των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Κοπεγχάγη, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν. Έτσι, η Τουρκική ομάδα αποχαιρέτησε την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και θα ακολουθήσει τον δρόμο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Κάρλος Ζέκα… χαμογέλασε και θα βρίσκεται στην αυριανή κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Τράμπζονσπορ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, με την πρώτη ευκαιρία να της ανήκει. Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μπαρντί σούταρε άστοχα από πλεονεκτική θέση. Στο 7′ οι “γηπεδούχοι” έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν. Ο Ράιαν, “νίκησε”  στο τετ-α-τετ τον Ντζάτζινι και γλίτωσε την Κοπεγχάγη. Λίγο αργότερα, οι “φιλοξενούμενοι” απάντησαν με σουτ του Ντε Γιονγκ που πέρασε άουτ. Στη συνέχεια, ο πορτιέρε της Κοπεγχάγης, έσωσε για ακόμη μια φορά την ομάδα του, κρατώντας ανέπαφη την εστία του, διώχνοντας σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Κορνέλιους, με τον Μπάρτρα να αστοχεί σε νέα κεφαλιά.

Οι “φιλοξενούμενοι” ανέβασαν ρυθμούς, μετά από σουτ του Μπιέλ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν και την Κοπεγχάγη να κρατά το προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους.

Στο δεύτερο μέρος, η Τράμπζονσπορ, μπήκε αποφασισμένη να κυνηγήσει το γκολ. Οι Τούρκοι, απείλησαν από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ψάχνοντας το γκολ, με το βλέμμα στην ανατροπή. Στο 74ο λεπτό, ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους “γηπεδούχους” με τον Ράιαν να λέει και πάλι όχι σε σουτ του Μπάρντι, κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Παρά το γεγονός πως δεν ήταν έτοιμος, η Τράμπζονσπορ έπαιξε τα ρέστα της και έριξε στη μάχη τον Τάσο Μπακασέτα στο 78ο λεπτό. Ο Έλληνας μέσος, με το καλημέρα απείλησε, με δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ. Οι Τούρκοι, συνέχισαν να πιέζουν, όμως δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις φάσεις σε τέρμα, έμειναν στο μηδέν και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Κίτρινες: 90+3′ Μπάρτρα  / 23′ Κριστιάνσεν, 48′ Κλάεσον, 70′ Ράιαν

Τράμπζονπορ: Τσακίρ, Μπάρτρα, Ντένσβιλ, Ελμάλι, Στρίγκερ Λάρσεν, Σιώπης, Τοκόζ (73′ Ουάσι), Ομούρ (66′ Τρεζεγκέ), Μπαρντί, Τζανίνι (79′ Μπακασέτας), Κορνέλιους

Κοπεγχάγη: Ράιαν, Ντάικς, Βαβρό, Κχοτσολάβα, Κρίστιανσεν, Λεράγκερ (85′ Λουντ Γένσεν), Ζέκα, Φαλκ, Κλάεσον (79′ Χαράλτσον), Νταράμι (63′ Μουκάιρου), Μπίελ (79′ Καραμόκο)