Ο Βέρμπιτς έστειλε τους Σλοβένους στο EURO μετά από 24 χρόνια | Συνεπής και… άνετη η Τσεχία

Μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής στους ομίλους των προκριματικών του EURO 2024, έγιναν γνωστές οι ομάδες που “σφράγισαν” την πρόκρισή τους στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Η Σλοβενία πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στο Καζακστάν χάρη στο γκολ που σημείωσε ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, Μπένιαμιν Βέρμπιτς. Έτσι, οι Καζάκοι δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν το απευθείας εισιτήριο για τα γήπεδα της Γερμανίας και πλέον στρέφονται στην Ελλάδα για τον ημιτελικό των play-offs του Nations League, ενώ στον τελικό ο νικητής θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στη Γεωργία και το Λουξεμβούργο.

Το σκορ στο “Stadion Stozice” της Λιουμπλιάνας άνοιξε στο 41ο λεπτό ο Μπένιαμιν Σέσκο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Οράζοφ στο 48′ έφερε το ματς στα ίσα και παρέτεινε την αγωνία. Ο Βέρμπιτς τελικά στο 86ο λεπτό ήταν αυτός που χάρισε την πρόκριση στην Εθνική ομάδα της πατρίδας του με μία εξαιρετική ατομική ενέργεια και έστειλε παράλληλα τη Σλοβενία στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά από 24 χρόνια.

Εύκολη νίκη πανηγύρισε η Τσεχία, επικρατώντας άνετα με 3-0 της Μολδαβίας και έτσι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα τελικά του EURO 2024 για όγδοη διαδοχική φορά από το 1996 και ύστερα. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ντάριντα σκόραρε στο 14ο λεπτό και… έδειξε το δρόμο για τους Τσέχους. Στο δεύτερο μέρος, ενώ ο ρυθμός είχε ήδη πέσει, οι Τσέχοι… ανέβασαν στροφές και στο 72′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χόρι. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις για την Τσεχία ο Σούτσεκ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Μολδαβοί αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 55ο λεπτό λόγω της αποβολής του Μπαμπόγκλο.

Παράλληλα, η Αγγλία που πραγματοποίησε μεγάλο rotation, ήρθε ισόπαλη στην έδρα της Βόρειας Μακεδονίας με 1-1, έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά του τρίτου ομίλου. Το γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Μπάρντι στο 41ο λεπτό, ενώ για τα “λιοντάρια” το γκολ ήρθε μέσω αυτογκόλ του Ατανασόβ. Για τον πέμπτο όμιλο, Αλβανία και Νησιά Φερόε ήρθαν ισόπαλοι 0-0, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου τους.

Τέλος, για τον 8ο όμιλο, η Βόρεια Ιρλανδία επικράτησε άνετα 2-0 της Δανίας, η οποία είχε ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στην τελική φάση με την πρωτιά του γκρουπ. Τα γκολ για τους νικητές σημείωσαν ο Πράις και ο Τσαρλς. Για τον ίδιο όμιλο, η Φινλανδία πήρε την νίκη στην έδρα του Σαν Μαρίνο επικρατώντας με 2-1. Τα γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Σοΐρι, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μπεράρντι, το οποίο είχε… έντονους πανηγυρισμούς.