Ο Βαρέλα… ξέρανε τους Νέους

Με ήττα ξεκίνησε η πορεία της Εθνικής Νέων για την Elite Round, καθώς λύγισε με 2-1 από την διοργανώτρια Πορτογαλία, με τον γιο του πρώην αμυντικού του ΠΑΟΚ Φερνάντο Βαρέλα να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Την ήττα γνώρισε η Εθνική Ελλάδας Κ19 με 2-1 από την αντίστοιχη της Πορτογαλίας, για την Elite Round των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι Πορτογάλοι πήραν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό με τον Ριμπέιρο, αλλά η “Γαλανόλευκη” κέρδισε μέτρα και στο 79′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αλεξίου. Στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Γκουστάβο Βαρέλα, που είναι γιος του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Φερνάντο Βαρέλα.

Πορτογαλία (Ζοζέ Λίμα): Σίλβα, Μαρκέζ, Μουνίζ, Μοντέϊρο, Τσισούμπα, Τζαλό (68′ Μεντόσα), Εσσούγκο, Λούις (68′ Βασκονέλος), Ρίγκο, Ριμπέϊρο (80′ Σεμέδο), Ζαλό.

Ελλάδα (Αναστάσιος Θέος): Νικολακούλης, Αλεξίου, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Λιατσικούρας, Μπάκουλας (89′ Καλοσκάμης), Φίλων (36′ Κάτρης), Κοντονίκος (46′ Παπακανέλλος), Μαρουτσής (46′ Γκούμας), Γκιτέρσος, Δεληανίδης (46′ Κωστούλας).//Λ.