Ο Τσόλακ της… χάρισε την πρόκριση

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ ήταν ο λυτρωτής της Ρέιντζερς, σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης (1-0) και έστειλε την ομάδα του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Σκωτσέζοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, επικράτησαν με το γκολ του Τσόλακ 1-0 επί της Αϊντχόφεν και συνεχίζουν την πορεία τους στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά ανάμεσα σε Αϊντχόφεν και Ρέιντζερς. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τους “φιλοξενούμενους” που άγγιξαν το γκολ με δυνατό σουτ του Λούντστραμ που πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία της PSV. Λίγο αργότερα οι “γηπεδούχοι” απείλησαν με καρφωτή κεφαλιά του Σανγκαρέ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, η Αϊντχόφεν έψαξε να βρει το γκολ με τους Ντε Γιονγκ και Γκάκπο να μην βρίσκουν δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, οι “φιλοξενούμενοι” μπήκαν… φουριόζοι, έτοιμοι να απειλήσουν. Στο 57′ ο Λόρενς, πραγματοποίησε εξαιρετική ενέργεια, το σουτ του όμως σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια όμως, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Αϊντχόφεν, ο Τίλμαν έδωσε πάσα, “πάρε-βάλε” στον Τσόλακ, με τον τελευταίο να σκοράρει σε κενή εστία, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι “φιλοξενούμενοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς αποτέλεσμα, αποχαιρέτησαν το Τσάμπιονς Λιγκ και υποβιβάστηκαν στο Γιουρόπα Λιγκ.

Γκολ: 60′ Τσόλακ

Κίτρινες: 27′ Ραμάλιο, 69′ Γκουένε, 84′ Ομπίσπο, 88′ Βανγκίνκελ, 95′ Σίμονς / 64′ Λούντστραμ, 66′ Κεντ, 72′ Μπάρισιτς

Αϊντχόφεν: Μπενίτεθ, Τέζε, Ραμάλιο (62′ Εμγουένε), Ομπίσπο, Μαξ (85′ Βανγκίνκελ), Σανγκαρέ, Φέρμαν, Γκουτιέρες (62′ Τιλ), Σάλμπαρτ (76′ Βινίσιου), Γκακπό, Ντε Γιόνγκ (46′ Τσάβι Σίμονς)

Ρέιντζερς: ΜακΛάφιν, Γκόλντσον, Σαντς, Ταβερνιέρ, Μπαρισιτς, Λούντστραμ, Καμαρά (73′ Αρφιλντ), Λόρενς (73′ Ράιτ), Τίλμαν, Κεντ, Τσόλακ (92′ Σάκαλα)