Ο Τόνει έδωσε (ξανά) τη λύση

Οι “μέλισσες”… με οδηγό τον 26χρονο Άγγλο επιθετικό νίκησαν με 2-0 την Μπράιτον για την 11η αγωνιστική της Premier League και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η Μπρέντφορντ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και για την 11η αγωνιστική της Premier League νίκησε με 2-0 την Μπράιτον, χάρη σε δύο γκολ του… καυτού Τόνεϊ, που έφτασε τα οχτώ γκολ σε δέκα συμμετοχές τη φετινή σεζόν.

Η Μπρέντφορντ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και ο Γουισά στο 4′ και στο 8′ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σάντσες, με τις προσπάθειες του Κονγκολέζου επιθετικού να περνάνε άουτ. Στο 16′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την Μπράιτον, αλλά το σουτ του Γοέλμπεκ ήταν αδύναμο και ο Ράγια δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων είπε “όχι” στο σουτ του Καϊσέδο στο 21′.

Η Μπράιτον έφτασε κοντά στο γκολ στο 22′, αλλά ο Ράγια απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γκρος. Η Μπρέντφορντ απάντησε δύο λεπτά αργότερα (24′), με το δοκάρι να σταματάει το σουτ του Εμπουεμό σταμάτησε στο δοκάρι. Οι “μέλισσες” στο 28′ έκαναν το 1-0 με σουτ του Τόνεϊ, που έφτασε τα επτά γκολ στη φετινή Premier League. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος, με τις “μέλισσες” να πηγαίνουν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπράιτον να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η Μπρέντφορντ ήταν αυτή που πέτυχε γκολ. Στο 64′ ο Τόνεϊ με εύστοχο χτύπημα πέναλντι διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Ράγια μπλόκαρε το σουτ του Μακ Άλιστερ στο 66′. Δύο λεπτά αργότερα (68′) ο Μαρτς πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων τον νίκησε με μία εξαιρετική απόκρουση. Στο 80′ ξανά ο Μακ Άλιστερ βρέθηκε κοντά στο γκολ, αλλά ο Ράγια κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Τίποτα δεν άλλαξε στον αγώνα, η Μπρέντφορντ νίκησε με 2-0 την Μπράιτον για την 11η αγωνιστική της Premier League, χάρη σε δύο γκολ του “καυτού” Τόνεϊ και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Γκολ: 28′,64′(πεν.) Τόνεϊ / –

Κίτρινες: 45+1′ Γιένσεν, 90+2′ Μπαπτίστ, 90+3′ Τόνεϊ / 45+2′ Καϊσέδο

Μπρέντφορντ: Ράγια, Χένρι (87′ Γκοντός), Πίνοκ, Μι, Άγιερ, Γιένσεν (80′ Ντα Σίλβα), Ονιέκα (71′ Μπαπτίστ), Γιανέλτ, Γουισά (71′ Ράσμουσεν), Εμπουεμό (80′ Κάνος), Τόνεϊ

Μπράιτον: Σάντσες, Φέλτμαν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς, Μακ Άλιστερ, Καϊσέδο, Εστουπινιάν (46′ Μιτόμα), Γκρος (69′ Λαλάνα), Τροσάρντ (69′ Ουντάβ), Γουέλμπεκ