Ο Σπόραρ… έφτιαξε τη νίκη της Σλοβενίας

Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού ντύθηκε δημιουργός και έφτιαξε τα δυο τέρματα της ομάδας του στη νίκη της Σλοβενίας επί της Φινλανδίας με σκορ 3-0, ενώ οι Λιθουανία πέρασε εύκολα από την Βουλγαρία με σκορ 2-0.

Σλοβενία-Φινλανδία 3-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να μετατρέψουν αυτή την κυριαρχία μόλις στο 16ο λεπτό όταν ο Σέσκο μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Σπόραρ κάνοντας το 1-0. Ο επιθετικός της Λειψίας βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα και διπλασίασε τα τέρματα του στο 28ο λεπτό αξιοποιώντας στο έπακρο την ασίστ του Σπόραρ και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό του αγώνα και διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Γιάντσα στο 92′, που με κεφαλιά νίκησε τον Χραντέτσκι και έκανε το 3-0. Με αυτή τη νίκη οι Σλοβένοι ανέβηκαν στη πρώτη θέση του ομίλου με 16 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από την δεύτερη Δανία.

Βουλγαρία-Λιθουανία 0-2

Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να ανοίξουν το σκορ. Στο 17ο λεπτό η Λιθουανία βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με Κέρνιτς αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. το 30′ και στο 36′ η Βουλγαρία ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο να πάρει το προβάδισμα με τον Ντέλεφ αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο πορτιερο των φιλοξενούμενων είχε απάντηση. Στο 42ο λεπτό η Βουλγαρία έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Κρουασβίλη δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Στο 45′ η Λιθουανία αξιοποίησε τον παίκτη παραπάνω και πήρε προβάδισμα με τον Σίρβς που με πλασέ νίκησε τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μετά και την κόκκινη πήραν περισσότερα μέτρα στο γήπεδο και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 55ο λεπτό πάλι με τον Σίρβς που με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 74ο λεπτό οι Λιθουανοί πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Λασίσκας, αλλά ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους Λιθουανούς να πανηγυρίζουν μια την πρώτη τους νίκη στον όμιλο. //ΝΚ