Ο Σανκέτ την επανέφερε στις νίκες

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε με 4:1 της Κάντιθ, χάρη σε χατ-τρικ του 22χρονου μέσου, στο “Σαν Μαμές” για την 20η αγωνιστική της La Liga, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα έπειτα από τρεις μήνες.

Ο Οϊχάν Σανκέτ άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 25ο λεπτό, με τον Οκάμπο να βρίσκει τον Εσκαλάντε στην περιοχή και τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα. Οι Βάσκοι δεν πτοήθηκαν και πριν τελειώσει το ημίχρονο βρήκαν δύο γκολ, με τους Σανκέτ (35′) και Γεράι Άλβαρες (44′) να σκοράρουν.

Η κόκκινη κάρτα του Γιούρι στο 57′ δε στοίχισε στην ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, παρά την πίεση των παικτών της Κάντιθ. Στο 75ο λεπτό, μάλιστα, ο Νίκο Γουίλιαμς βρήκε τον Σανκέτ και ο 22χρονος σκόραρε για τρίτη φορά στο αποψινό παιχνίδι, “γράφοντας” το τελικό 4:1.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο… γεύτηκε τη χαρά της νίκης στη La Liga, για πρώτη φορά μετά τις 8 Νοεμβρίου και ένα παιχνίδι κόντρα στη Βαγιαδολίδ. Οι Βάσκοι βρίσκονται, πλέον, στην 7η θέση, δύο βαθμούς πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, ενώ οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούν να βρίσκονται στην “επικίνδυνη ζώνη”.//