Ο Σαλάχ φώναξε…παρών με ιστορικό χατ-τρικ

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λίβερπουλ κατάφερε να μετατρέψει σε “πάρτι” το παιχνίδι, επικρατώντας τελικά με το ευρύ 1-7, “κλειδώνοντας” έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση και τώρα θα τα παίξει “όλα για όλα” για την πρώτη θέση στον όμιλο. Ασίστ ο Τσιμίκας στο πρώτο γκολ των “κόκκινων”. Ούτε τώρα έκανε “σεφτέ” η Ρέιντζερς, θα το παλέψει για την 3η θέση.

Στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου στο Champions League, η Λίβερπουλ ταξίδεψε στην Γλασκώβη για να αντιμετωπίσει την Ρέιντζερς μια εβδομάδα μετά το 2-0 του Άνφιλντ. Βασικός ήταν ο Κώστας Τσιμίκας ο οποίος στα 68 λεπτά που αγωνίστηκε, έδωσε μάλιστα και μια ασίστ στον Φιρμίνο, ο οποίος πέτυχε  δυο γκολ και μοίρασε μια ασίστ, ενώ ο Μοχάμεντ Σαλάχ έκανε χατ-τρικ σε μόλις 7 λεπτά το γρηγορότερο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο καμία από τις δυο ομάδες να καταφέρνει να απειλήσει. Στο 17′ η Ρέιντζερς κατάφερε να προηγηθεί όταν έπειτα από ωραία συνεργασία, ο Άρφιλντ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Άλισον. Έξι λεπτά αργότερα βρήκε αντίδραση, όταν μετά από κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα, ο Φιρμίνο πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 41′ ο Κεντ σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά ο Κονατέ έδιωξε εντυπωσιακά.

Οι ποδοσφαιριστές της Ρέιντζερς πανηγυρίζουν το γκολ του Άρφιλντ στο παιχνίδι με την Λίβερπουλ. (AP Photo)

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ απείλησε πρώτη με ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Τσιμίκας αλλά έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 54′ έπειτα από ωραία ενέργεια, ο Γκόμεζ έβγαλε την σέντρα και ο Φιρμίνο διπλασίασε τα τέρματα του και ολοκλήρωσε την ανατροπή των “κόκκινων”. Δώδεκα λεπτά αργότερα, έπειτα από λάθος διώξιμο από τον ΜακΓκρέγκορ, ο Φαμπίνιο έκλεψε την μπάλα, εκείνη έφτασε στον Φιρμίνο, ο οποίος βρήκε τον Νούνιες και ο Ουρουγουανός πλάσαρε σωστά για το 1-3. Στο 75′ ο Σαλάχ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή και μετά από πάσα του Ζότα, από πλάγια θέση έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του. Πέντε λεπτά αργότερα πάλι οι δυο τους συνεργάστηκαν και ο Σαλάχ έκανε και εκείνος δυο τα τέρματα του. Στην επόμενη φάση ο Αιγύπτιος ολοκλήρωσε ένα θεαματικό χατ-τρικ με την κίνηση σήμα κατατεθέν του. Στο 89′ ο Έλιοτ έκανε το 1-7, με ένα τελείωμα μέσα από την περιοχή.

Ο Φιρμίνο (αριστερά) πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε, έπειτα από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα (δεξιά). (AP Photo)

ΓΚΟΛ: 17′ Άρφιλντ/ 23′,54′ Φιρμίνο, 66′ Νούνιες, 75′,80′,82′ Σαλάχ, 89′ Έλιοτ

Κίτρινες: 90′ Γκόμεζ

Ρέιντζερς (Βαν Μπρόχορστ): ΜακΓκρέγκορ, Τάβερνιερ, Λούνστραμ, Γκόλντσον(45′ Κινγκ), Τζακ(61′ Ντέιβις), Τσόλακ(77′ Μορέλος), Κεντ(77′ Ράιτ), Ντέιβις, Σακάλα(76′ Ματόντο), Μπάρισιτς, Άρφιλντ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ, Κονατέ(79′ Μίλνερ), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας (68′ Ρόμπερσον), Φαμπίνιο, Χέντερσον(68′ Τιάγκο), Έλιοτ, Καρβάλιο, Φιρμίνο(73′ Ζότα), Νούνιες(68′ Σαλάχ)