Ο Παυλίδης την οδήγησε στα ημιτελικά!

Με τον Έλληνα σέντερ φορ να σκοράρει δύο φορές και να αποχωρεί τραυματίας στο ημίχρονο, η Άλκμααρ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (2:0) και κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στους “4” μέσα από την διαδικασία των πέναλτι (4:1).

Ολική ανατροπή και στα ημιτελικά του Conference League η Άλκμααρ! Οι Ολλανδοί με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Παυλίδη που σκόραρε δις στο α’ μέρος και ισοφάρισε γρήγορα το σκορ του πρώτου αγώνα, οδήγησαν την αναμέτρηση με την Άντερλεχτ στα πέναλτι όπου με 4:1 πήραν το εισιτήριο για τους “4” της διοργάνωσης.

Με το μαχαίρι στα… δόντια μπήκαν οι Βέλγοι. Ο Παυλίδης ήταν εκείνος που με πέναλτι στο 5ο λεπτό έκανε το 1-0 και στο 13′ διπλασίασε τα τέρματα της Άλκμααρ από ασίστ του Όντγκαρντ. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων και κυρίως των γηπεδούχων, οι οποίοι μπορούσαν να τελειώσουν στην κανονική διάρκεια την πρόκριση. Ωστόσο, άλλο τέρμα δεν υπήρξε, με τις δύο ομάδες να λύνουν την διαφορά τους στα πέναλτι. Εκεί, η Άλκμααρ επικράτησε με 4:1 και πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Γάνδη – Γουέστ Χαμ 1:1 (57′ Κάιπερς / 45+3′ Ινγκς)
Λεχ – Φιορεντίνα 1:4 (20′ Βέλντε / 4′ Καμπράλ, 41′ Γκονσάλες, 58′ Μποναβεντούρα, 63′ Ικονέ)
Βασιλεία – Νις 2:2 (26′ πέν., 71′ Αμντουνί / 38′, 45+1′ Μοφί)
Άντερλεχτ – Άλκμααρ 2:0 (22′ Μουρίγιο, 70′ Ασιμέρου)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Φιορεντίνα – Λεχ 2:3 (78′ Σοτίλ, 90+2′ Καστροβίλι / 9′ Σόουζα, 65′ πέν. Βέλντε, 69′ Σόμπιεχ)
Άλκμααρ – Άντερλεχτ 4:1 πέν., 2:0 παρ., 2:0 κ.α. (5′ πέν., 13′ Παυλίδης)
22:00 Γουέστ Χαμ – Γάνδη
22:00 Νις – Βασιλεία