Ο Παυλίδης τη… ζωντάνεψε και η Άλκμααρ άλωσε το Ολίμπικο!

Η ολλανδική ομάδα κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό κόντρα στη Λάτσιο, καθώς έφτασε στην ανατροπή με 2:1 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στη φάση των “16” του Europa Conference League, χάρη στη συνεισφορά του Έλληνα διεθνή επιθετικού.

Η ομάδα του Πασκάλ Γένσεν βρήκε τον άνθρωπό της στο Ολίμπικο. Η Λάτσιο μπορεί να προηγούταν στο σκορ με 1:0, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Πέδρο στο 18ο λεπτό του αγώνα, αλλά η Άλκμααρ είχε απάντηση δια χειρός Έλληνα ποδοσφαιριστή. Ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν αυτός που πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου σκόραρε για την ομάδα του και έφερε το σκορ στα ίσια. Η ολλανδική ομάδα, εν συνεχεία, απέκτησε ψυχολογία και προσπάθησε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, εν όψει του επαναληπτικού. Στο 62ο λεπτό, ο Κέρκεζ ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Κάρλσον κι έκανε το 2:1 που παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή στο Ολίμπικο.

Η ομάδα των Βαγγέλη Παυλίδη και Παντελή Χατζηδιάκο έχει πλέον το προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού αγώνα που θα διεξαχθεί στην Ολλανδία. Το εν λόγω παιχνίδι είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 16 Μαρτίου στο γήπεδο της Άλκμααρ και η νικήτρια του ζευγαριού θα εξασφαλίσει ένα εκ των εισιτηρίων για τους “8” του Europa Conference League.//

ΓΚΟΛ: 18′ Πέδρο / 45′ Παυλίδης, 62′ Κέρκεζ
Κίτρινες: 72′ Κλασιέ, 74′ Κέρκεζ
Κόκκινη:-
Στατιστικό: Η Άλκμααρ πήρε την πρώτη της νίκη σε νοκ άουτ ευρωπαϊκούς αγώνες, μετά από αρνητικό σερί εννέα παιχνιδιών (0-3-6).

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Μαξιμιάνο, Καζάλε (46′ Ρομανιόλι), Πάτριτς, Μάρουσιτς, Λατζάρι, Κατάλντι (70′ Βεσίνο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λ. Αλμπέρτο, Πέδρο (70′ Καντσελιέρι), Τζακάνι, Φ. Άντερσον

Άλκμααρ (Πασκάλ Γένσεν): Ράιαν, Χους, Χατζηδιάκος, Κέρκεζ (83′ Ντε Βιτ), Σουγκαβάρα, Μάινανς, Ράιντερς, Κλασιέ, Κάρλσον (83′ Φαν Μπρέντεροντ), Όντγκαρντ (83′ Μιχαΐλοβιτς), Παυλίδης (83′ Μίρντινκ)