Ο Πανσερραϊκός έκαμψε την αντίσταση της Βέροιας! (video)

Η “Βασίλισσα του Βορρά” παρουσιάστηκε βελτιωμένη, είχε ευκαρίες, όμως τα “λιοντάρια” των Σερρών είχαν αποτελεσματικότητα και επιβλήθηκαν με 2:0 στην έδρα τους, παραμένοντας άνετα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο ματς που άνοιξε την “αυλαία” της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2, για τον όμιλο του Βορρά, ο Πανσερραϊκός έκαμψε την αντίσταση που έδειξε η Βέροια και επικράτησε με 2:0. Με το “τρίποντο” αυτό, τα “λιοντάρια’ ανέβηκαν στους 52 βαθμούς και είναι στο +12 από τη δεύτερη ΑΕΛ, ενώ η “Βασίλισσα του Βορρά” έμεινε στους 20 βαθμούς και παλεύει για τη σωτηρία της.

Η αναμέτρηση δεν είχε καλό ρυθμό στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, με τον Πανσερραϊκό να έχει καλύτερη κυκλοφορία, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 17′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα και μάλιστα ήταν και η φάση που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Μετά από κόρνερ, ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έδωσε… έτοιμο γκολ στον Παΐροβιτς, ο οποίος με άνεση από κοντά έκανε το 1:0 για τα “λιοντάρια”. Στη συνέχεια, η Βέροια βρήκε χώρους και έγινε απειλητική. Στο 25′, ο Ελευθεριάδης απείλησε με ένα διαγώνιο σουτ από τα δεξιά, όμως ο Κατσίκας μπλόκαρε σταθερά. Λίγο αργότερα, στο 35′, ο Ελευθεριάδης σούταρε ξανά έξω από την περιοχή, όμως αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανεβάσει “στροφές” και στο 39ο λεπτό, ο Ελευθεριάδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κατσίκα, όμως ο γκολκίπερ του Πανσερραϊκού τον σταμάτησε. Λίγο πριν την ανάπαυλα του ματς, η “Βασίλισσα του Βορρά” απείλησε ξανά για την ισοφάριση, όμως το σουτ του Μπελεβώνη, ο οποίος συνέκλινε προς το κέντρο από τα αριστερά, πέρασε πάνω από το δοκάρι του Κατσίκα.

Το σύνολο του Σπύρου Μπαξεβάνου ξεκίνησε πιο δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 52ο λεπτό, ο Μασούρας σούταρε από μακριά, η μπάλα αναπήδησε και δυσκόλεψε τον Κατσίκα, ο οποίος όμως κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 57′, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη “ευτύχισε” να βρει και το δεύτερο γκολ της. Ο Κατσαντώνης που είχε περάσει ως αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Βέροιας και με κεφαλιά από κοντά, έκανε το 2:0 για την ομάδα των Σερρών, με τον Βενετικίδη να μην μπορεί να αντιδράσει. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Στίνα λίγο έλλειψε να σκοράρει, όμως το σουτ του πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το “πάνω χέρι” και στο 66′, ο Παΐροβιτς πήρε την πάσα του Κατσαντώνη από τα αριστερά και με πλασέ απείλησε για ένα γκολ ακόμη, όμως η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο ρυθμός των δυο ομάδων έπεσε αισθητά στο υπόλοιπο του αγώνα, με τη Βέροια να προσπαθεί να μειώσει λίγο πριν το φινάλε όμως στο 85′, ο Παπάζογλου έκοψε τελευταία στιγμή την ενέργεια των φιλοξενούμενων, πριν βρεθεί μπροστά από την εστία ανενόχλητος ο Μπουόλι. Το σκορ δεν άλλαξε και έτσι ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε με 2:0, παραμένοντας άνετα στην κορυφή της κατάταξης.//Γ.

ΓΚΟΛ: 17′ Παΐροβιτς, 57′ Κατσαντώνης

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης, Πεταυράκης, Παπάζογλου (87′ λ.τ Λυμπεράκης), Αυλωνίτης, Στάικος (57′ Κολομπίνο), Θυμιάνης, Μούργος (57′ Σοφιανός), Στίνα, Μπαΐροβιτς (72′ λ.τ Κανίς), Σαΐντ (57′ Κατσαντώνης).

Βέροια (Σπύρος Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Ντουμάνης, Περδίκης (90+3′ λ.τ Ισαακίδης), Μπουκουβάλας, Κολλαράς, Μπελεβώνης (68′ Κασέμι), Μασούρας, Μπουόλι, Γιουκούδης (84′ Γιαγτζίδης), Ζε Εσόνο, Ελευθεριάδης (68′ Μπαϊντού).