Ο Μπουκαρί, η… κατάρα των Σέρβων και το “Καραϊσκάκη”

Μπορεί ο Ερυθρός Αστέρας να ηττήθηκε από την Μάντσεστερ Σίτι με 3-1, ωστόσο πέτυχε κάτι που δεν περίμενε κανείς και το γκολ του Γκανέζου επιθετικού θα μείνει στην ιστορία του σερβικού ποδοσφαίρου.

Αναμενόμενα οι “πολίτες” πήραν τη νίκη απέναντι στους “ερυθρόλευκους” του Βελιγραδίου, στην πρεμιέρα των ομίλων του UEFA Champions League. Όμως ελάχιστοι θα περίμεναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα προηγούνται με 1-0 στο ημίχρονο κι ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν 22 τελικές στο ίδιο διάστημα.

Ο Μπουκαρί έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ερυθρό Αστέρα με δικό του τέρμα στο 45ο λεπτό κι αυτό ήταν το πρώτο γκολ που πετυχαίνει ομάδα της Σερβίας, σε πρώτο ημίχρονο εκτός έδρας αγώνα για τη φάση των ομίλων της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκαν 13 παιχνίδια (6 από την Παρτιζάν και 7 από τον Ερυθρό Αστέρα) και η… κατάρα έσπασε στο πιο απρόσμενο ματς, μέσα στο “Έτιχαντ” απέναντι στην κορυφαία ομάδα της Ευρώπης αυτή τη στιγμή.

Ωστόσο, θα μπορούσε να είχε γίνει νωρίτερα και μάλιστα στη χώρα μας. Τον Δεκέμβριο του 2019 ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τον Ερυθρό Αστέρα την τελευταία αγωνιστική και ο Τομανέ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι στο 42ο λεπτό. Εν τέλει, οι Πειραιώτες επικράτησαν με 1-0 και κατέλαβαν την 3η θέση, που τους οδήγησε στο Europa League.