O Μπέλινγκχαμ χάρισε το “τρίποντο” στη Ρεάλ

Η “Βασίλισσα”… απέδρασε από την έδρα της Θέλτα με το γκολ του Άγγλου επιθετικού στο 81ο λεπτό, κάνοντας έτσι το 3Χ3 στο πρωτάθλημα της La Liga.

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι “μερέγχες” είχαν αρκετές φάσεις, έχασαν πέναλτι με τον Ροντρίγκο, όμως ο Μπέλινγχαμ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση σκοράροντας στο 81ο λεπτό, χαρίζοντας το “τρίποντο” στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό και η Θέλτα μόλις στο τρίτο λεπτό κατάφερε να βρει δίχτυα μετά από το σουτ του Μπελτράν, το οποίο βρήκε και στον Λάρσεν, ωστόσο στη συνέχεια το τέρμα ακυρώθηκε από παρέμβαση του VAR για επιθετικό φάουλ. Στην επόμενη φάση, ο Βαλβέρδε έκανε την κούρσα, σούταρε, αλλά ο Βιλάρ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 11′, η Ρεάλ απείλησε ξανά μετά από την… επέλαση του Βινίσιους, ο οποίος δεν κατάφερε να συνδυαστεί σωστά με τον Ροντρίγκο για το τελείωμα της φάσης. Ο τραυματισμός του Βινίσιους, έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 23′ έχασαν ευκαιρία με το σουτ του Μινγκέθα εκτός περιοχής να περνάει λίγο έξω. Η “Βασίλισσα” στο 27′ σπατάλησε μεγάλη φάση με τον Βαλβέρδε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα βρήκε στα σώματα. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, όμως η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ “άγγιξε” το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Μπαμπά με ατομική ενέργεια, “πάτησε” περιοχή, όμως η προσπάθειά του πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κέπα.

Η στιγμή του τραυματισμού του Βινίσιους στο πρώτο ημίχρονο. (ASSOCIATED PRESS)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Θέλτα να “κλείνει” καλά τους χώρους στον άξονα, με τους “μερέγχες” να μην έχουν… φαντασία στις ευκαιρίες, που προσπαθούσαν να δημιουργήσουν. Στο 62ο λεπτό, το σύνολο του Κάρλο Αντσελότι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Βαλβέρδε βρέθηκε μόνος του απέναντι από την εστία, όμως δεν κατάφερε να σημαδέψει τα αντίπαλα δίχτυα και στο 64′, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τεράστια ευκαιρία. Μετά από το λάθος του Κέπα, ο Λάρσεν βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όμως αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 68ο λεπτό και ενώ ο ρυθμός είχε ανέβει, η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι με τον Μπέλιγχαμ να βγάζει τετ-α-τετ τον Ροντρίγκο, ο οποίος ντρίμπλαρε τον Βιλάρ και κέρδισε φάουλ. Ο Ροντρίγκο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Βιλάρ είπε “όχι”, κρατώντας έτσι το “μηδέν”. Όσο ο χρόνος περνούσε, τόσο πίεζε η “Βασίλισσα” για το γκολ και το πέτυχε στο 81ο λεπτό. Ο Μπέλινγκχαμ έγινε αποδέκτης μετά από την κεφαλιά-πάσα του Χοσέλου και σκόραρε, ανοίγοντας το σκορ της αναμέτρησης. H Θέλτα δεν κατάφερε να βρει το… χρυσό γκολ της ισοφάρισης και έτσι ηττήθηκε στην έδρα της με 1:0 από τη Ρεάλ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της La Liga.

ΓΚΟΛ: 81′ Μπέλινγκχαμ