Το… λεωφορείο του Μουρίνιο έκανε πάλι το θαύμα του!

Η Ρόμα κατάφερε με… νύχια και με δόντια να κρατήσει το 0:0 κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν στην “Bay Arena” και πήρε τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Europa League. Οι 23-1 τελικές των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετές για να τους χαρίσουν έστω ένα γκολ.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έκανε από το πρώτο… δευτερόλεπτο ξεκάθαρο πως σκοπός της είναι να κρατήσει το υπέρ της συνολικό σκορ. Για αυτό και όχι μόνο άφησε την μπάλα στους αντιπάλους της, αλλά πήρε έναν πλήρως παθητικό ρόλο. Οι Γερμανοί… άγγιξαν το γκολ μόλις στο 12ο λεπτό, όταν ο Μουσά Ντιαμπί έπιασε ένα δυνατό σουτ στα όρια της περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Άλλες ανάλογες ευκαιρίες δεν υπήρξαν στο πρώτο μέρος, με την κατοχή, τις τελικές αλλά και τις… εντυπώσεις να ανήκουν στις “ασπιρίνες”.

Ο Σαρντάρ Αζμούν απείλησε στο 81′ από τα όρια της περιοχής, με το σουτ του να περνάει οριακά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζερεμί Φριμπόνγκ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, αλλά πριν προλάβει να κάνει το οτιδήποτε κόπηκε από την άμυνα. Οι παίκτες του Τσάμπι Αλόνσο συνέχισαν να… γυροφέρνουν έξω από την αντίπαλη περιοχή, ωστόσο δεν δημιούργησαν κάποια άλλη σπουδαία στιγμή. Το… λεωφορείο του “special one” έκανε τη δουλειά του και θα δώσει την ευκαιρία στον Πορτογάλο να κατακτήσει στη Βουδαπέστη τον 6ο ευρωπαϊκό τίτλο του και δεύτερο συνεχόμενο.

ΓΚΟΛ:

Κίτρινες: 45’+3′ Χινκάπι, 56′ Παλάσιος, 70′ Μπάκερ, 90′ Ντιαμπί, 90’+7′ Ταπσόμπα – 70′ Ιμπάνιες, 89′ Κριστάντε, 90’+9′ Έιμπραχαμ
Κόκκινη:
Δοκάρι: 12′ Ντιαμπί

Στατιστικό: Η Ρόμα προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Πέρυσι τα κατάφερε στο Europa Conference League, το οποίο και κατέκτησε.//A.

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Τσάμπι Αλόνσο): Χραντέτσκι, Ταπσόμπα, Τα (86′ Αμίρι), Χινκάπι, Φρίμπονγκ, Ντεμιρμπάι, Παλάσιος (80′ Χλόζεκ), Μπάκερ (73′ Αντλί), Βιρτς, Ντιαμπί, Αζμούν

Ρόμα (Ζοζέ Μουρίνιο): Ρουί Πατρίσιο, Κριστάντε, Μαντσίνι, Ιμπάνιες, Τσέλικ (78′ Σμόλινγκ), Μπόβε, Μάτιτς, Σπινατσόλα (34′ Ζαλέφσκι), Πελεγκρίνι, Έιμπραχαμ, Μπελότι (46′ Βαινάλντουμ)