Ο Μουρίκι “χάρισε” τη νίκη στο Κόσοβο

Αν και δυσκολεύτηκαν, οι
Κοσοβάροι πανηγύρισαν τη νίκη με 3-2 απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία και ετοιμάζεται για τον “τελικό” με την Εθνική Ελλάδας που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά του ομίλου.

Τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην Βόρεια Ιρλανδία επιβεβαίωσε το Κόσοβο μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, στο οποίο επικράτησε με 3-2 χάρη σε δυο τέρματα που πέτυχε ο ηγέτης του, Βεντάτ Μουρίκι. Οι Κοσοβάροι με αυτή τη νίκη παραμένουν “ζωντανοί” στο “κυνήγι” της πρωτιάς στο δεύτερο όμιλο και την Κυριακή θα αντιμετωπίσουν την Εθνική Ελλάδας σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια.

Το Κόσοβο μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης “ευτύχισε” να βρει δίχτυα με τον Μουρίκι μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Λίγο αργότερα και πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο αγωνιστικό εικοσάλεπτο, ο Μπιτίκι έγινε αποδέκτης της σέντρας που έγινε από τον Ράσιτσα και με ένα εξαιρετικό σουτ, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους, οι Βορειοιρλανδοί ανέβασαν “στροφές” και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1, χάρη σε κεφαλιά του Λέιβερι μέσα από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Σπένσερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με παρόμοια εικόνα του πρώτου. Στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και στο 52ο λεπτό του παιχνιδιού, μετά από πανέμορφη ομαδική προσπάθεια, ο Καστράτι από τη δεξία πλευρά της περιοχής, βρήκε το Μουρίκι, ο οποίος με προβολή από κοντά, διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και έδωσε “αέρα” δυο τερμάτων στο Κόσοβο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν χώρους και στο 82ο λεπτό του ματς, ο Τόμπσον με εκτέλεση φάουλ από την αριστερή πλευρά, βρήκε τον Μπάλαρντ, ο οποίος με κεφαλιά μείωσε σε 3-2 και έβαλε “φωτιά” στο ματς. Το Κόσοβο αν και απειλήθηκε, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Βόρεια Ιρλανδία και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 3-2. Μια νίκη που το ανεβάζει στους 6 βαθμούς και τη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου στην τρίτη κατηγορία του Nations League.

ΓΚΟΛ: 9′, 52′ Μουρίκι, 20′ Μπιτίκι / 45+3′ Λέιβερι, 82′ Μπάλαρντ
Κίτρινες: 90+3′ Ντρέσεβιτς, Καστράτι, Φαζλίγι / 29′ Λέιβερι, 88′ Τόμσον

ΚΟΣΟΒΟ: Ουζκάνι, Καστράτι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Ρουντάνι (75′ Φαζλί), Μπερίσα (79′ Ντομγκόνι), Ντρέσεβιτς, Μουσλίγια, Ράσιτσα (88′ Σαΐτι), Μουρίκι, Μπιτίκι

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Μπάλαρντ, Έβανς, Μπράουν, Σπένσερ (86′ Μπράντλεϊ), ΜακΚαν (68′ Εμάνουελ Τσαρλς), Ντέιβις, Σάβιλ (73′ Τόμπσον), ΜακΜέναμιν, Λάφερτι (68′ Ντίον Τσαρλς), Λέιβερι (68′ Γουάιτ).