Ο Μαρκίνιος… λύτρωσε τη Βραζιλία

Με γκολ λίγο πριν από τις καθυστερήσεις του ματς, η “Σελεσάο” πήρε τη νίκη με το ισχνό 1-0 επί του Περού για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026.

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026 πανηγύρισε η Εθνική ομάδα της Βραζιλίας, η οποία επικράτησε με 1-0 επί του Περού χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 89′, ο Μαρκίνιος.

Η “Σελεσάο” κατάφερε να πάρει το “τρίποντο” μέσα στο “Estadio Nacional de Lima” με τον αμυντικό της Παρί Σεν Ζερμέν, Μαρκίνιος να σκοράρει στο 89ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά από τη γωνία της μικρής περιοχής μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Νεϊμάρ.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Περού είχε στον πάγκο του το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Κάλενς, ο οποίος αναμένεται στην Αθήνα την Παρασκευή (15/9) για λογαριασμό της “Ένωσης”.//Γ.