Ο Λόνγκσταφ της έδωσε την πρόκριση

Ο Άγγλος μέσος πέτυχε δύο τέρματα και η Νιούκαστλ πέρασε στον τελικό του EFL Cup, επικρατώντας με 2:1 της Σαουθάμπτον στον επαναληπτικό αγώνα. Η ομάδα του Έντι Χάου περιμένει, πλέον, να μάθει αν θα αντιμετωπίσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο “Γουέμπλεϊ”.

Οι “καρακάξες” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Τρίπιερ βρήκε τον Σον Λόνγκσταφ στην περιοχή και ο τελευταίος νίκησε τον Μπαζούνου με δυνατό σουτ. Στο 8ο λεπτό ο Λόνγκσταφ έχασε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 2:0, κάτι το οποίο έκανε στο 21′ με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η Σαουθάμπτον μείωσε σε 2:1 στο 29′ με τον Τσε Άνταμς να δίνει… ελπίδα για ανατροπή στην ομάδα του. Ωστόσο, μέχρι το 70ο λεπτό καμία ομάδα δεν κατάφερε να κάνει κάποια αξιόλογη φάση. Οι “άγιοι” είχαν αποδεχθεί τον αποκλεισμό τους, ενώ ο Ίσακ έχασε νικήθηκε από τον Μπαζούνου στο 76′. Στο 81ο λεπτό ο Γκιμαράες δέχθηκε κόκκινη κάρτα, όμως αυτό δε στοίχισε στην ομάδα του.//