Ο Κούντους έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον Άγιαξ | Ήττα… στις λεπτομέρειες για τον Άρη Λεμεσού

Με γκολ, θέαμα και αμείωτο ενδιαφέρον ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ του Europa League.

Ο Ολυμπιακός, με εξαιρετική εμφάνιση έκανε τη… μισή δουλειά, πέτυχε τρία γκολ και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης επικρατώντας 3:1 της Τσουκαρίτσκι στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο πλαίσιο των πλέι οφ του Europa League.

Παράλληλα, ο Άγιαξ έκανε επίδειξη δύναμης στο Ράζγκραντ επί της Λουντογκόρετς, την οποία συνέτριψε με 4:1 έχοντας τον Μοχάμεντ Κούντους σε εξαιρετική βραδιά, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Μετά τον αποκλεισμό της από την ΑΕΚ, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ νίκησε 3:1 την Σπάρτα Πράγας παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ και πλέον έχει τον “πρώτο λόγο”.

Ο Άρης Λεμεσού κατάφερε να διατηρήσει τις ελπίδες του για πρόκριση, καθώς ηττήθηκε με 2:1 στο Σλοβακία από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, με τον Μαγιαμπέλα να μειώνει στο 74ο λεπτό για τους Κύπριους. Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ και Καραμπάγκ επιβλήθηκαν με 2:0 των Λουγκάνο και Ολίμπια Λιουμπλιάνας αντίστοιχα, ενώ η Λίντσερ επικράτησε με 2:1 στην έδρα της επί της Ζρίνσκι.

Τα παιχνίδια που έληξαν ισόπαλα και άφησαν… ανοιχτούς λογαριασμούς για τις ρεβάνς τους ήταν δυο. Αυτό της Χάκεν με την Αμπερντίν, που έληξε 2:2, αλλά και αυτό της Κλάκσβικ με την Μπάτε Μπορίσοφ, που ολοκληρώθηκε στο 1:1.