O Koρνέλιους «σόκαρε» τη Γαλλία, ιδανική αρχή για Αυστρία

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Δανία κόντρα στους «τρικολόρ», βαριά ήττα γνώρισε η Κροατία στην έδρα της.

Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Nations League για την πρώτη κατηγορία, η Γαλλία γνώρισε την ήττα (1-2) με ανατροπή από τους Δανούς χάρη σε δυο τέρματα που πέτυχε ο Αντρέας Κορνέλιους. Οι «τρικολόρ» μάλιστα είδαν και τον 23χρονο αστέρα τους, Κιλιάν Εμπαπέ να αποχωρέι τραυματίας από το πρώτο μέρος του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αυστρία δεν δυσκολεύτηκε καθόλου μέσα στην Κροατία και κατάφερε να επικρατήσει με το εμφατικό 3-0 σε μια βραδιά «ναυάγιο» για τους γηπεδούχους.

Τα παιχνίδια

Γαλλία – Δανία 1-2

Το ματς άρχισε με καλούς «οιωνούς» και από τις δυο πλευρές με γρήγορο ρυθμό. Μάλιστα, στο 16ο λεπτό του αγώνα, ο Καρίμ Μπενζεμά βρήκε δίχτυα για τη Γαλλία, ωστόσο ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης βρισκόταν σε θέση οφσάιντ και ορθώς ακυρώθηκε. Λίγο νωρίτερα όμως, η Δανία έδειξε πως είναι επικίνδυνη ομάδα με τον Γιοακίμ Μέλε να βρίσκει το δοκάρι του Γιορίς. Οι «τρικολόρ» μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, ανέβασαν την πίεσή τους και είχαν αρκετές στιγμές που απείλησαν τα «καρέ» των Δανών. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0, ωστόσο το ματς προμήνυε μεγάλες εξελίξεις.

Μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι με ατομική ενέργεια του Μπενζεμά, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης, καθώς ο Κάσπερ Σμάιχελ δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στη συνέχεια του ματς, οι παίκτες του Στεφάν Γκι δεν μπόρεσαν να βρουν πολλές λύσεις, καθώς υπήρξε στο πρώτο μέρος και ο τραυματισμός του Κιλιάν Εμπαπέ, κάτι το οποίο στη συνέχεια το «πλήρωσαν». Συγκεκριμένα, στο 68ο λεπτό του αγώνα, ο Πιερ Χόιμπιεργκ έκανε τη σέντρα και ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Δανών, Αντρέας Κορνέλιους κατάφερε με ένα γρήγορο σουτ να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιορίς για την ισοφάριση του ματς και το 1-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακτήσουν ξανά το προβάδισμα, ωστόσο στο 81′ το σουτ του Καντέ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Σμάιχελ. Μετά από αρκετή πίεση από τους φιλοξενούμενους, η Δανία στην αντεπίθεση κατάφερε να «σοκάρει» τους Γάλλους. Συγκεκριμένα, στο 87ο λεπτό, ο Γιοακίμ Μέλε βρήκε με σέντρα τον Κορνέλιους, ο οποίος με άψογο κοντρόλ, βρέθηκε απέναντι στον Γιορίς και τον νίκησε με εντυπωσιακό τρόπο για το 2-1. Οι «τρικολόρ» πάλεψαν για την ισοφάριση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και άρχισαν με το «αριστερό» τους ομίλους του Nations League.

Κροατία – Αυστρία 0-3

Το παιχνίδι άρχισε με αργό ρυθμό και τις δυο ομάδες να μην απειλούν τις αντίπαλες εστίες στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Στο 25ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μάριο Πάσαλιτς να παίρνει μια πάσα μέσα στην περιοχή και να κάνει ένα σουτ στην κάτω δεξιά γωνία, αλλά ο Γκέρνοτ Τράουνερ έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» και στο 41ο λεπτό, ο Μάρκο Αρναούτοβιτς πέρασε υπέροχα ανάμεσα από τους αντίπαλους του και έκανε ένα χαμηλό σουτ από το όριο της περιοχής, σημαδεύοντας μέσα από το δεξί δοκάρι. Έτσι η Αυστρία άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση και οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, η Αυστρία πίεσε περισσότερο για το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε μόλις στο 54′, όταν ο Μαξιμίλιαν Βέμπερ βρήκε μέσα στην περιοχή των Κροατών τον Μίχαελ Γκρεγκόριτς, ο οποίος με σουτ στη γωνία του Ίβιτσα Ίβουσιτς διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Μάρσελ Ζάμπιτσερ με ένα μακρινό σουτ έξω από την περιοχή, κατάφερε να πετύχει ένα πανέμορφο γκολ και να δώσει «αέρα» τριών τερμάτων στην Αυστρία.