Ο Ηρακλής δεν άφησε περιθώρια! (video)

Σημαντική νίκη με 3:0 πανηγύρισε ο “Γηραιός” επί του ΠΑΟΚ Β’ στο γήπεδο του Μακεδονικού για το ματς που άνοιξε την “αυλαία” της 27ης αγωνιστικής στη Super League 2.

Ο Ηρακλής μπορεί να έχει το… μυαλό του στις ραγδαίες εξελίξεις στα διοικητικά του, όμως το σύνολο του Σάκη Τσιώλη πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο ντέρμπι Θεσσαλονίκης, επικρατώντας με 3:0 επί του ΠΑΟΚ Β’ για την 27η “στροφή” του πρωταθλήματος της Super League 2. Πλέον, οι “κυανόλευκοι” ανέβηκαν στους 46 βαθμούς, προσπερνώντας τον “Δικέφαλο του Βορρά” που έμεινε στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και μόλις στο 5ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Άλεξιτς να περνάει ελάχιστα άουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν ιδιαίτερα γρήγορος, όμως ο “Γηραιός”… άγγιξε το γκολ στο 23ο λεπτό. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια των φιλοξενούμενων, ο Άλεξιτς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μπαλωμένου. Ο ΠΑΟΚ Β’ ανέβασε “στροφές” στη συνέχεια και στο 30′ έκανε… αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο με το σουτ του Χατζηστραβού να καταλήγει στην “αγκαλιά” του Παλαβράκη. Οι “κυανόλευκοι” απείλησαν ξανά στο 37′ μετά από φάση… διαρκείας. Ο Άλεξιτς έκανε το σουτ από τα δεξιά, η μπάλα μετά από από τις κόντρες, στρώθηκε στον Σίλβα, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ανάγκασε τον Μπαλωμένο σε δύσκολη απόκρουση. Οι “ασπρόμαυροι” απάντησαν με μεγάλη ευκαιρία στο 39′. Ο Νινούα με… ξερό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Παλαβράκη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ηρακλής κατάφερε να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης με τον… συνήθη ύποπτο. Μετά από την σέντρα-σουτ του Τομάς από τα δεξιά, ο Μπαλωμένος έδιωξε με αστάθεια, η μπάλα στρώθηκε στο σημείο του πέναλτι στον Άλεξιτς, ο οποίος με όμορφο τελείωμα έκανε το 1:0 για τον “γηραιό” και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μην έχουν καλό ρυθμό και χωρίς να καταφέρουν να… πατήσουν περιοχή. Η ομάδα του Σνάουτσερ που αντικατέστησε σήμερα τον Πάμπλο Γκαρσία, βρήκε χώρους, χωρίς όμως να γίνει ιδιαιτέρως απειλητική. Στο 65′, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν… τετ-α-τετ, όμως η άμυνα του ΠΑΟΚ Β’ ήταν σε ετοιμότητα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 60ο λεπτό, όταν μετά από την προσπάθεια του Κούστα που πήγε πάνω στα σώματα, η μπάλα στρώθηκε στον Τομάς, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ, που ανάγκασε τον Μπαλωμένο σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 76ο λεπτό, ο “Γηραιός” κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Ο Άλεξιτς μετά από ωραία αντεπίθεση, συνέκλινε προς το κέντρο και από το ύψος του πέναλτι έκανε άνετα το 2:0 για τους “κυανόλευκους”. Ο Ηρακλής δεν συμβιβάστηκε και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, κατάφερε να κάνει το 3:0, με τον Άλεξιτς αυτή τη φορά να γίνεται δημιουργός και να δίνει ασίστ στον Τομάς, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ από το ύψος του πέναλτι, έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Σάκη Τσιώλη, που επιβλήθηκε άνετα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

ΓΚΟΛ: 45’+1′, 76′ Άλεξιτς, 90’+2′ Τομάς
ΔΟΚΑΡΙ: 39′ Νινούα / 23′ Άλεξιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μελετίδης, Μπράντονιτς, Κωττάς / Σίλβα, Παλαβράκης, Σιούτας
ΚΟΚΚΙΝΗ: –

ΠΑΟΚ Β’ (Σνάουτσερ): Μπαλωμένος, Μελετίδης (57′ Γκορντεζιάνι), Κωττάς, Μορικέλι (46′ Παναγιώτου), Κιτσάκης (67′ Σελιμάι), Ουεντραόγκο, Νινούα (46′ Γρόσδης), Τασιούρας, Χατζηστραβός, Δαρέλας, Μπράντονιτς (77′ Σπυράκος).

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Παλαβράκης, Παπαστεριανός, Σιούτας, Βιτλής, Πανάγου (85′ Τότσκα), Αλβάρεζ (67′ Δόρης), Σίλβα (85′ λ.τ Χειρίτραντας), Πατράλης (67′ Δοϊρανλής), Τομάς, Κουντουριώτης (57′ Κούστα), Άλεξιτς.