Ο Αλμυρός “τσέκαρε” το εισιτήριο

Η ομάδα του Γαζίου, κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 του Πανθρακίκου και πήρε την πρόκριση για την 5η φάση του κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΑΟΑΝ σε ένα κρητικό ντέρμπι.

Ο Αλμυρός υποδέχθηκε τον Πανθρακικό για την 4η φάση του κυπέλλου. Στο 10ο μόλις λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, με ένα πολύ ωραίο, διαγώνιο σουτ του Πιερτζιάκομι, “ανοίγοντας” το σκορ. Ο Αλμυρός δεν έμεινε μόνο εκεί, καθώς κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Μπουρσέλη στο 40ο λεπτό, όταν νίκησε τον γκολκίπερ του Πανθρακικού σε τετ α τετ. Η ομάδα της Κομοτηνής είχε κάποιες καλές στιγμές, προκειμένου να βρει ένα γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μισό ο Πανθρακικός κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν μείωσε το σκορ στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης σε 2-1. Ο Αλμυρός, με τον Αντωνίου στις καθυστερήσεις του αγώνα, κατάφερε να διαμορφώσει το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.