Ο Άλεξιτς “χάρισε” το βαθμό στον Ηρακλή! (video)

Μετά από ένα συναρπατικό ματς στο “Καυτανζόγλειο”, ο “Γηραιός” με γκολ στο 85ο λεπτό, πήρε την ισοπαλία 1:1 κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας στο ματς που άνοιξε την “αυλαία” της 24ης αγωνιστικής στη Super League 2.

Σε ένα ματς που ο Ηρακλής είχε τις ευκαιρίες, η Αναγέννηση προηγήθηκε, όμως ο Άλεξιτς στο 85′, χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στον “Γηραιό”. Έτσι οι Θεσσαλονικείς έμειναν στην 4η θέση με 39 βαθμούς, ενώ οι Θεσσαλοί είναι τρίτοι με 41 βαθμούς και την επερχόμενη αγωνιστική, “κοντράρονται” με τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Πανσερραϊκό.

Το παιχνίδι άρχισε με καλό ρυθμό εκατέρωθεν. Η πρώτη στιγμή άνηκε στην Αναγέννηση, η οποία απείλησε μόλις στο 5ο λεπτό με το σουτ του Πολίτη να περνάει άουτ. Λίγο αργότερα, στο 8′, ο Ηρακλής “απάντησε”. Ο Άλεξιτς μετά από πάσα του Κουντουριώτη, πλάσαρε, όμως η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Οι Θεσσαλοί βρήκαν χώρους στο γήπεδο και στο 16ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ της αναμέτρησης. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τη δεξιά πλευρά, ο Λαγός βρέθηκε αμαρκάριστος στην “καρδιά” της περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1:0 για τους φιλοξενούμενους. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, όμως οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο 36′ μετά από μια φάση διαρκείας, στην οποία δεν κατάφερε ο Γιουμπιτάνα να εκδηλώσει ευκαιρία, καθώς παρενέβη ο Δημόπουλος. Στο 41′, οι “κυανόλευκοι” συνέχισαν να πιέζουν και ο Γιουμπιτάνα βρέθηκε τετ α τετ με τον Τσέλιο, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το σύνολο του Σάκη Τσιώλη λίγο έλλειψε να ισοφαρίσει, όμως ο Άλεξιτς που μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, δεν κατάφερε να βρει εστία, αφού πάλι ο Δημόπουλος παρενέβη με σωτήριο τρόπο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ηρακλή να έχει το “μομέντουμ” και στο 47′, ο Γιουμπιτάνα απείλησε με ένα αδύναμο όμως σουτ έξω από την περιοχή. Στην επόμενη φάση, ο ίδιος παίκτης σέντραρε, ο Κούστα πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο “Γηραιός” συνέχισε να ανεβάζει “στροφές” και στο 54′, το σουτ του Τομάς από απευθείας εκτέλεση φάουλ πέρασε άουτ. Στο 69′, παραλίγο να είχαμε… το γκολ της χρονιάς από την Αναγέννηση. Ο Ελιβέλτο με μια προσπάθεια σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, είδε τον Παλαβράκη εκτός εστίας, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων ήταν σε ετοιμότητα. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη δεν πτοήθηκε και συνέχισε να πιέζει. Στο 72′, ο Γιουμπιτάνα μετά από γύρισμα από τα αριστερά, δεν βρήκε δίχτυα με την προσπάθειά του εξ επαφής να περνάει άουτ. Λίγο αργότερα (75′), το πλασέ του Άλεξιτς από το σημείο του πέναλτι πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέλιου και η δικαίωση για τους Θεσσαλονικείς ήρθε στο 85ο λεπτό με τον Άλεξιτς. Μετά από τη σέντρα του Τομάς από τα δεξιά, ο Άλεξιτς πέφτοντας και με πλάτη στο τέρμα, βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Αναγέννησης, για το 1:1, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.//Γ.

ΓΚΟΛ: 85′ Άλεξιτς / 16′ Λαγός
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χειρίτραντας, Σίλβα / Πολίτης, Σκόνδρας

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου (39′ λ.τ Χειρίτραντας), Κουντουριώτης (46′ Κούστα), Σιούτας, Άλεξιτς, Τομάς, Σίλβα (65′ Τότσκα), Κωστούλας, Βιτλής, Γιουμπιτάνα, Πατράλης (90′ λ.τ Δόρης).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Κοζορώνης, Σκόνδρας, Δημόπουλος (46′ λ.τ Αλιατίδης), Αθανασιάδης (83′ Μπάτροβιτς), Σταμόπουλος, Λαγός, Πολίτης (74′ Κορέλας), Ελιβέλτο (83′ Γκόλιας), Γιάκος (58′ Βερνάρδος).

Ηρακλής: Εκτός με Διαγόρα (14/05)
Αναγέννηση Καρδίτσας: Εντός με Πανσερραϊκό (14/05)